Adsızgöl,Kaçkar..

2750₺

360 Derece, Kavron-Davalıyayla-Adsızgöl-Kaçkar Zirve/3937 m Olgunlar-Öküzçayırı-Kavron-Ayder Geçişi Gezisi.

Doğa Yürüyüşü

Tur Türü: Konaklamalı Tur
Süre: 8 Gece 9 Gün
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon: Trabzon
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Cumartesi
  18/07/2020
  Cumartesi
  25/07/2020
 • Yetişkin
  7-12 Yaş Arası Çocuk
 • 2750₺
  2550₺

Tur Programı

17-25 Temmuz 2020

8 Gece 9 Gün Tam Pansiyon

Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz. 

17 Temmuz 2020 Cuma Günü, saat: 19.00’da Ankara AŞTİ’den Erzurum’a hareket ediyoruz.

 • Yerel araç ve yayla transferleri,
 • Kamp yükünün katırlar  veya araçlarla taşınması,
 • Tüm konaklamalar(7),
 • Kahvaltı(8),
 • Öğle yemekleri(7),
 • Akşam yemekleri(7),
 • TÜRSAB seyahat sigortası,
 • Tüm çevre gezileri ve rehberlik hizmetleri
 • Ankara-Pazar, Pazar-Ankara arası tarifeli seferler ile otobüs gidiş-dönüş veya uçak bileti,
 • Pansiyon ve otellerde alınan ekstra yiyecek ve içecekler, tüm alkollü içecekler,
 • Rehber ve ahçı bahşişleri,  kişisel harcamalar
 • Ayder’de yenilecek öğle yemeği ve son gün akşam yemeği

23.00 İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat
23.05 Milli Kütüphane Önü
23.10 Armada Önü
23.15 Cepa/Kentpark arası
23.20 Bilkent Köprü Altı
23.25 Hacettepe/Beytepe Köprü Altı
23.30 Ümitköy Köprü Altı
23.35 Gordion Yan Yol
23.40 Korukent Otobüs Durağı
23.45 Yaşamkent/BP Önü

1-Doğada ve yükseklerde yapılacak yürüyüş ve tırmanış etkinlikleri riskli etkinlikler olup katılımcıların bu durumu bildikleri varsayılarak etkinliklere katıldıkları kabul edilir. Bu etkinlik boyunca toplamda 80-85 Km yükseklerde yürüyüş yapılacağı düşünülmelidir. Bu nedenle bu etkinliği yapabilecek ve etapları yürüyebilecek kondisyona sahip, deneyimli ve donanımlı kişilerin bu etkinliğe katılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra; akut sağlık sorunları olan, kalp-damar sistemleri ile  solunum sistemlerinde sorunları olan kişilerin bu tür etkinliklere katılmamalarını öneriyoruz. Bu etkinliğe katılan bütün katılımcıların bu uyarıyı görmüş, okumuş ve olası etkinlik sırasında yaşanacak kaza ve yaralanmaları kabul etmiş oldukları varsayılacaktır.

2-Bu etkinliğin katılımcı sayısı 10-12 kişi ile sınırlıdır. Katılımcılarımın kamp yükü ve sırt çantası dışında malzeme taşımaması için kişisel eşyaların ve kamp malzemelerinin en az ağırlıkta olması gerekmektedir. Bu durumda eşyalar 3 katırla taşınacak olup insanın bile yürümekte zorlandığı etaplardan katırların geçebilmesi için normalden az yük yüklenmesi gerekecektir. Etkinliğe gelirken bu durumu göz önünde bulundurarak katılmanız gerekecektir.

3-Bu bir grup etkinliği olup kampın kurulmasında ve öğünlerin hazırlanmasında herkesin katkı sağlaması gerekecektir.

4-Dağ etkinlikleri birlikte üretip paylaşım yapıldığı sürece keyifli olmaktadır. Bu anlamda kişisel beklenti ve egolardan arınmış bir tutum sergilenmesi etkinliğin başarılmasında önemli bir etken olacaktır.

 

 • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
 • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
  Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
  Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.
 • Kask acentamızdan kiralanabilecek olup etkinlik boyunca kiralama ücreti 50.00 TL olacaktır.

Yürüyüş ayakkabısı, rahat bir yürüyüş giysisi, sırt çantası,   şapka, bere, yağmurluk,  yedek ayakkabı, yedek giysi, uyku tulumu, mat, çadır, mayo, ıslanabilir tişört ve kıyafetler, suya girme ayakkabısı, hafif ince havlu, güneş gözlüğü ve kremi, polar veya kazak, su kabı, kişisel malzemeler, fotoğraf makinası ve aksesuarları.

Konaklama;

Yukarıkavron Yaylasında şahin Pansiyon’da konaklama(2),

Davalıyayla Kampyeri’nde çadır konaklama(1),

Adsızgöl Kampyeri’nde çadır konaklama(1),

Olgunlar, Kaçkar Pansiyon’da  konaklama(1),

Mezovit/Çengovit Gölleri Büyükdeniz Gölü Kampyeri’nde çadırda konaklama şeklinde olacaktır

Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.

Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Tur Detayları

Kırıkkale-Çorum-Samsun-Ordu-Giresun-Trabzon-Rize üzerinden yolumuza devam edip sabah saat: 07.30’da Pazar’a gidiyoruz. Yerel dolmuşa binerek Çamlıhemşin üzerinden yolumuza devam edip ülkemizdeki en önemli ılıman yağmur ormanlarını barındıran Fırtına Vadisi ve Doğu Karadeniz ormanlarından geçerek Ayder’e gidiyoruz. Bir tesiste güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kamp ve organizasyon için eksik malzemeleri aldıktan sonra serbest zaman kapsamında kapılıca ve serbest zaman molası veriyoruz. Mola sonrası Yukarıkavron dolmuşuna binerek muhteşem orman dokusu içinde 13 Km yol alarak 2250 Metredeki Kavron Yaylası’na gidiyoruz. Pansiyonumuza yerleştikten sonra bir süre dinleniyoruz. Öğle yemeğimizi hafif bir menü ile Şahin Kafe’de yiyoruz. Yemek sonrası etrafa ve yaylaya alışıp 2 saat süreli uyum tırmanışı için Kavron Gölleri’ne doğru tırmanışa geçiyoruz. Belirli bir yerden dönüp pansiyonumuza gelerek dinleniyoruz. Bu etkinlik en az yük ile yapılması gerektiğinden eşyalarımızı özenle azaltıp katırlar için hazırlıyoruz. Kumanya hazırlığı sonrası akşam yemeğimizi Firdevs Hanım ve ekibinin sunduğu lezzetlerle afiyetle yiyoruz. Çay kahve ikramı sonrası erkenden yatıyoruz. Geceyi Yukarıkavron Yaylası’nda geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Pazar-Ankara arası 850 Km, otobüs ile 13.50 saat, araç ile Pazar-Ayder arası 37 Km, araç ile Ayder-Kavron arası 13 Km, yürüyüş yoktur. Yükseklikler: Ayder: 1650 Metre, Yukarıkavron Yaylası: 2250 Metre. Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, kumanya öğle ve akşam Yemeği.

Saat: 04.00’de kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Saat: 05.00’te Kavron Vadisi’ne girip kısa ve yavaş adımlarla yükselerek Derebaşı Gölü’ne gidiyoruz. Dinlenme ve fotoğraf molası sonrası hareket edip Vadi’nin sağ yanına geçip yanal patikadan yükselerek Derebaşı Gölü’nü görebileceğimiz bir noktada mola verip Mezovit/Kaçkar Sivrilerini ve Derebaşı Gölü’nün fotoğrafını çekiyoruz. Kumanya olarak hazırlanan öğle

yemeğimizi afiyetle yedikten sonra bir süre dinleniyoruz. Mola sonrası düz sayılabilecek patikadan güney yönünde ilerleyerek iniş ve çıkış sonrası Kavron Geçiti’ne gelip grup anısı fotoğraf çekiyoruz. Sürekli iniş sonrası Kaçkar dağlarının güney eteğinde bulunan ve Rize ile Artvin arasında davalık olduğu için Davalıyayla sınırları içinde yer alan Kampyeri’mize gelip kampımız kuruyoruz. Su temini sonrası bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeği hazırlığı sonrası dağ koşullarında güzel bir akşam yemeği yiyoruz. Yemek sonrası bizden başka kimsenin olmadığı 3250 metre yükseklikte bulunan kampımızda erkenden yatıyoruz. Geceyi Davalıyayla’da geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 12-13 Km, 6-7 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler; Yukarıkavron Yaylası: 2250 Metre. Derebaşı Gölü : 2850 Metre, Davalı Yayla: 2975 Metre. Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, kumanya öğle yemeği ve akşam Yemeği.

Saat: 07.00’de kalkıp kahvaltı hazırlığı sonrası dağların ve doğanın kalbinde güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası kampımızı toplayıp Kaçkar Dağları’nın doğu uzantısı yönünde yürüyüşümüze başlıyoruz. Önümüzdeki oldukça dik etabı çıktıktan sonra inişler ve çıkış sonrası uzaktan Adsızgöl’e “ merhaba ” diyoruz. Sağ yanında hala kar örtüsünün bulunduğu bu gölde grubumuzdan başka kimse olmayacaktır. Bugün rehberiniz size mangalda sucuk menüsü ile güzel bir öğle yemeği servisi yapacaktır. Bugünümüz rahat ve keyif yapma gün olarak değerlendirilecektir. Kampımızın kurulması sonrası bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeği hazırlıkları sonrası gün aydınlığında akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası yanımızda getirdiğimiz odunlarla kamp ateşimizi yakarak doğada ve dağlarda olmanın keyfiyle, özel içecekler eşliğinde ve Adsızgöl Korosu eşliğinde güzel bir akşam geçiriyoruz. Artık uyku zamanı. Geceyi Adsızgöl’de geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 6-7 Km, 4-5 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Davalı Yayla: 2975 Metre, Adsızgöl: 3250 Metre. Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam Yemeği.

Saat: 07.00’de kalkıp kahvaltı hazırlığı sonrası dağların ve doğanın kalbinde, hep olmak istediğimiz yerde kamp kurmuş olmanın keyfiyle güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası bir süre dinlendikten sonra güneydoğu yönündeki sırt hattına çıkıp sırta yakın yerden ilerleyerek Dilberdüzü Kampyeri solda kalacak şekilde iniyoruz. Daha sonra solda olan boşluğa yönelip belirgin patikaya girerek bildik tanıdık bir yer olan Kızılsırt hattına çıkıyoruz. Bir süre dinlenip hafif bir şeyler yiyip fotoğraflarımızı çektikten sonra küçük adımlarla yükselip basit kaya tırmanışları ile yan geçiş yaparak Adsızgöl’ü göreceğimiz başka bir sırt hattına ulaşıyoruz. “ Aaaaaa!. Burada bir kamp var. Hımmmm!.. Tabi ki bizim kampımız. 2 gündür bize ev sahipliği yapan Adsızgöl’e tebessümle bakıp etrafı seyredip fotoğraf çektikten sonra gölün sol yanındaki kar kulvarından yürüyerek Adsızgöl’e/Kampımıza gidiyoruz. gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak Adsızgöl’de suya girmeyi denedikten sonra soğutulmuş karpuz ve özel içecek keyfi sonrası bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeği hazırlığı ve dağ ortamında günün ışıkları sona ermeden yenilecek bir akşam yemeği sonrasında ertesi gün çıkılacak zirve hazırlıkları. Öğle yemeği kumanyası ve sırt çantası hazırlığı sonrası erkenden yatıyoruz. Geceyi Adsızgöl’de geçiriyoruz.
Yürüyüş mesafesi ve süresi: 5-6 Km, 3-4 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Adsızgöl: 3250 Metre. Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, kumanya öğle ve akşam Yemekleri.

GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 6-7 Km, 4-5 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Davalı Yayla: 2975 Metre, Adsızgöl: 3250 Metre. Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam Yemeği.

Saat: 04.00’de kalkıp kısa süreli kahvaltı hazırlığı sonrası kahvaltımızı yaparak Kamp’tan ayrılıyoruz. Elimizde götürebildiğimiz malzemeleri kamp malzemelerini taşıyacak katırların alabilmesi için Deniz Gölü’nde uygun bir yere bırakıyoruz. Önceden tanıdığımız Kaçkar Zirve etabına girip Deniz Gölü üzerinden geçerek klasik zirve rotasından inişli çıkışlı setlerden yürüyerek saat: 10.30’da 3937 Metre yüksekliğindeki Kaçkar Ana Zirvesine ulaşıyoruz. Zirvede doyumsuz manzara eşliğinde etrafı seyredip fotoğraf çekiyoruz. Deftere duyguların yazılması ve grup anısı fotoğraf çekimleri sonrası aynı rota üzerinden inişe geçiyoruz. Teras olarak bilinen yerde öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Deniz Gölü Plajında suya girme molası verip daha sonra 2 saatlik bir yürüyüşle Dilberdüzü Kampyeri’ne iniyoruz. Kampta bulunan dostlarımızla sohbet edip çay-kahve içtikten Barhal Deresi dibine inip fotoğraf çekerek yürümeye devam edip Gaymovitin Deresi ve Hastaf/Nastaf Yaylası’na geliyoruz. Bir süre dinlenip muhteşem suyundan içtikten sonra kalan yolu hızlı adımlarla yürüyerek Olgunlar/Meredet Mahallesi’ne geliyoruz. Meyve ikramı sonrası odalarımıza yerleşip bir süre dinleniyoruz. Yöresel bir menü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra pansiyonumuza yerleşiyoruz. Bugünün geri kalanını serbest zaman olarak geçiriyoruz. Dileyenler dere kenarında ayaklarını suya sokabilir, dileyenler odasında dinlenebilir, kitap okuyabilir ve etrafta küçük gezintiler yapabilir. Akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Akşam tavla, okey oyunları oynayarak ve dağ/zirve sohbetleri yaparak zaman geçiriyoruz. Geceyi Olgunlar’da geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Adsızgöl’den Kaçkar zirveye yürüyüş mesafesi ve süresi: 7.5 Km, 6.5 saat, Kaçkar Zirve’den Dilberdüzü: 9.5 Km, 7.0 saat, Dilberzü’nden Olgunlar: 7.5 Km, 4 saat. Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Adsızgöl: 3250 Metre, Kaçkar Zirve: 3937 Metre. Dilberdüzü: 2865 Metre, Olgunlar Mahallesi: 2140 Metre, Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, kumanya öğle ve akşam yemekleri.

Sabah saat: 04.00’da kalkıyoruz. 1 saat süreli güzel bir kahvaltı sonrası bizi misafir eden personelle vedalaşıp Köy içinden Dobe Vadisi’sine giriyoruz. Yavaş adımlarla yükselerek sessiz ve sakin bir ortamda doğada olmanın keyfiyle 12-14 Km süreli ve toplamda 7 saat süreli etkinliğimizde Dobe/Dibe Vadisinden yürüyerek devam ediyoruz. Dobe Yaylası ve Dobe Düzü’nden geçerek tırmanmaya devam edip Osurtan yokuştan “ Yusuf, yusuf, Yusuf “ sesleriyle Artvin ve Rize’yi bir birinden ayıran 3215 Metre yüksekliğindeki Lanetleme Geçiti’nden geçerken Kaçkar zirveye bir kez daha uzaktan “ merhaba “ diyoruz. Karadeniz Gölü’nün üstündeki Yukarı Kavron rotasına tırmanıp Şahin Gölüne gidiyoruz. Göl sahilinde isteğe bağlı yüzme molası verdikten sonra Büyük Deniz Gölü’ne gidip menemen ve meyve menüsü ile öğle yemeğimizi, afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası göl kenarında kampımızı kurup isteğe bağlı suya giriyoruz. Doğanın ve göllerin kalbinde sessizliğin haklim olduğu bir ortamda kamp kurmanın keyfiyle bir süre dinleniyoruz. Daha sonra akşam yemeği hazırlıkları ve doğal ortamda taş masamızda güzel bir akşam yemeği yedikten sonra kamp ateşimizi yakarak özel içecekler eşliğinde kendiliğinden oluşan Mezovit Korosu eşliğinde doğada ve dağlarda olmanın keyfini çıkarıyız. Geceyi 2950 Metre’de Büyükdeniz Gölü’nde geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Olgunlar’dan Kavron Göllerine kadar: 12.00-14.00 Km, 7 saat. Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Olgunlar Mahallesi: 2140 Metre, Mezovit/Kavron Gölleri: 2950 Metre. Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri.

Saat: 07.00’de kalkıp kahvaltı hazırlığı sonrası dağların ve doğanın kalbinde, hep olmak istediğimiz yerde kamp kurmuş olmanın keyfiyle güzel bir kahvaltı hazırlayıp afiyetle yiyerek güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hava durumuna göre isteğe bağlı suya girip ve bir süre dinlendikten sonra kampımızı toplayıp katırlara yüklüyoruz. Onlar Kavron Yaylası’na giderken biz Kaçkar Ana Zirve’ye doğru küçük ve yavaş adımlarla yükselerek tırmanıyoruz. Uzaklaştıkça Kavron Gölleri daha da güzel bir hal alıyor. Bu anları fotoğraflayarak göllerden uzaklaşıyor ve 3243 metre yüksekliğinde ve 3937 Metre Kaçkar Ana zirveyi ve Büyük Buzul ile Mezovit’i tam karşıdan gören Seldar Aşıtı’na geliyoruz. Bir süre dinlenip fotoğraf çektikten sonra dikkatli bir şekilde inişe geçip daha sonra Büyük ve Küçük Buzul’u aynı anda görüldüğü yere kadar, dağın dibine sokuluyoruz. Fotoğraf çektikten sonra geriye dönüp Su Kaynağı/Gelgelan üzerinden Öküzçayırı Gölü’ne gidiyoruz. Koşullar uygun olası halinde suya girmeyi deneyip öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Bağa Alanı/Öküz çayırı giriş kapısından çıkarak Kavron Vadisi yolu ile her zaman ki evimiz Kavron Yaylası’na geliyoruz. Kafe’de çay ikramı sonrası odalarımıza gidip yerleşerek günün ve gezinin yorgunluğunu çıkarıp dinleniyoruz. Daha sonra Firdevs Hanımın hazırladığı lezzetler eşliğinde akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Şahin Kafe’de laz kültürü, okey, tavla oyunları ile zaman geçirip gelen gruplarla yapılan sohbetler ederek geçiriyoruz. Geceyi Yukarı Kavron Yaylasında geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 6.0-8.00 Km, 5-6 saat. Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Mezovit/Kavron Gölleri: 2950 Metre, Seldar Aşıtı: 3243 Metre, Öküzçayırı: 2900 metre, Yukarıkavron Yaylası: 2250 metre. Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, kumanya öğle ve akşam yemekleri.

Sabah saat: 08.00’de kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp aracımıza yükleyerek Ayder’e gönderiyoruz. 8 Km mesafeli ve 3 saat süreli etkinliğimizde saat: 10.00‘da yürüyüşümüze başlayarak Aşağıkavron Yaylasından yürümeye devam edip ormaniçi yol ve patikalara girerek Galerdüzü/Kaledüzü’ne geliyoruz. Çay-kahve molası sonrası bir araca binerek Ayder’e gelerek Kalegon Mevkii’nde bulunan Gelintülü Şelalesi’nin fotoğrafını çekiyoruz. Yürüyerek aşağıya inip isteğe bağlı kaplıca keyfi sonrası öğle yemeği ve alış veriş için serbest zaman veriyoruz. Saat: 15.00’de hareket edip ülkemizin en muhteşem yağmur ormanlarından geçerek Çamlıhemşin’e doğru yol alıyoruz. Hala Deresi üzerindeki Ata yadigarı Hala Kemerli Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra Çamlıhemşin üzerinden yolumuza devam edip Ardeşen ayrımındaki Atmaca Heykelinde grup ve gezi anısı fotoğraf çektikten sonra Pazar’a gidiyoruz. Saat: 17.00’de hareket eden Ankara otobüsüne biniyoruz. Çayeli-Rize-Trabzon-Samsun üzerinden gece boyu Ankara yolculuğu devam ediyor.

GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yukarı Kavron Yaylası’ndan Galerdüzü/Kaledüzü’ne kadar yürüyüş mesafesi ve süresi: 8.00 Km, 3 saat. Galerdüzü-Ayder arası araç ile 15 dakika. Ayder-Pazar Arası araç ile: 37 Km, 1 saat. Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Yukarıkavron: 2250 Metre,Galerdüzü: 1950 Metre, Ayder: 1650 metre. Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı.

Gece boyu Samsun-Çorum-Kırıkkale üzerinden devam eden yolculuk sonrası sabahın erken saatlerinde 06.15’ta Ankara’ya gelerek etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliliğinde birlikte olabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Pazar-Ankara arası 850 Km, otobüs ile 13.50 saat.

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by