Sivrihisar

95

Ankara’dan batı yönüne gittiğinizde, Eskişehir, Afyon, Bursa veya uzaklara. Hep kıyısından geçtiğiniz yer olmuştur Sivrihisar. Bu ilçede neler var, ne görülür, ne yenir diye düşündüğünüz oldumu acaba?
İşte böyle belki de hakkında pek fazla düşünülmeyen ve bu anlamda görülüp ziyaret edilmeyen bir ilçeye gideceğiz. Peki neler görüp, neler yiyeceğiz, birazda bunlardan bahsedelim.
Ankara’dan çıktığımızda hemen yakınımızda Sakarya Savaşı’nda önemli bir yer olan, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları tarafından komuta merkezi olarak kullanılan Alagöz Karargah Müzesi gezimizin ilk durağı olacaktır.
Ankara’ya sadece 135 Km uzakta olan Sivrihisar’da neler var peki? Selçuklular döneminde ahşap bindirme tekniği ile yapılan muhteşem bir camii, 1850 li yıllarda yapılan sivil mimari ev örnekleri, heykeltıraş Metin YURDANUR’un öncülüğünde oluşturulan Açık Hava Heykel Müzesi, Ermeniler’in Ahdamar Kilisesi’nden sonra Anadolu’da inşa edilen ve bu yönüyle 2. Büyük kilise olma özelliğine sahip olan Surp Yerortutyun Ermeni Kilisesi, Bakanlar Kurulu’nun Ankara’dan sonra toplandıkları ikinci yer olma özelliğine sahip olan Zaim Ağa Konağı ve öğle yemeğinde farklı lezzetler, tatlar gezimizin ilk bölümünü oluşturacaktır.
Ayrıca Sivrihisar’ın 13 Km güneydoğusunda yer alan ve bir Roma kenti olan Pesinus’a hayran kalacaksınız.
Sivrihisar’a rehberimizi bıraktıktan sonra yöresel ürünler alış verişi gezimizin son etkinliği olacak.

ÖNEMLİ HATIRLATMA:


Etkinliklerimiz Corona, Covid 19 tehlikesine karşı katılımcılarımızın enfekte olmaması için araç ve gezi alanlarında tüm önlemler alınacak ve sosyal mesafe kuralına göre etkinliklerimiz yapılacaktır.

Buna göre;
1-Bütün katılımcılarımızın araç içinde ve molalarda maske takmaları zorunlu olacaktır.

2-Araçlarımız dezenfekte edilecek, araçta dezenkfektan bulunacak ve araçların koltuk kapasitesi yarıya düşürülerek bütün katılımcılarımız tek oturacaklardır.

3-Corana Virüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar hiçbir etkinliğimizde toplu ve organize yemek etkinliği yapılmayacaktır.

Tur Türü: Günübirlik Tur
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon: Eskişehir
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Pazar
  20/09/2020
  Pazar
  20/09/2020
 • Yetişkin
 • 95

GÜNÜBİRLİK GEZİ

ALAGÖZ-SİVRİHİSAR PESİNUS/BALLIHİSAR

20 Eylül 2020 Pazar

Tur Programı

Sabah saat: 07.30’da Kumrular/İzmir Caddesi köşesinde buluşup hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan soğuk içecek ikramları ile yolumuza devam edip Alagöz Köyü’nde gidiyoruz. Sakarya Meydan Savaşı’nda önemli bir karargah komuta merkezi olan Müzeevi’ni görüp gezip fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip yolda vereceğimiz kısa süreli mola sonrası Sivrihisar’a gidiyoruz. İlçe gezimize Selçuklular Döneminde ahşap bindirme tekniği ile inşaa edilen Anadolu’nun en seçkin camiileri arasında ilk sıralarda yer alan Ulu Cami’yi ziyaret ediyoruz. Ziyaret sonrası 1850 li yıllarda yapılan sivil mimari eski ev örneklerini dışarıdan görüp fotoğraf çektikten sonra Heykeltraş Metin YURDANUR tarafından oluşturulan Açık Hava Heykel Atölyesi’ni gezip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Anadolu’da; Ermeniler’in Ahdamar Kilisesi’nden sonra 2. Büyük yapı olan ve günümüzde restore edilip müze olarak işlev gören Surp Yerrortutyun Ermeni Kilisesini görüp geziyoruz. Gezi sonrası yöresel lezzetler eşliğinde öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Ankara’dan sonra ilk kez Bakanlar Kurulu’nun toplandığı Zaimağa Konağını görüp gezerek fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra aracımıza binerek Sivrihisar’a 13 Km güney, güney-doğu yönünde yol aldıktan sonra Ballıhisar Köyü’ne gidiyoruz. Bir Roma kenti olan Pesinus’u yerel rehber eşliğinde görüp gezip fotoğraf çektikten sonra aracımıza binip hareket ediyoruz. Şehre gelip rehberimizi bıraktıktan sonra isteğe bağlı olarak yöresel ürün alış verişi yapıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası Saat: 18.00’de Ankara’ya hareket edip yol üzerinde vereceğimiz mola sonrası Polatlı üzerinden yolumuza devam edip 2 saat süreli yolculuk sonrası saat: 20.00’de Ankara’ya gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

HAREKET NOKTAMIZ

20 Eylül 2020 Pazar günü saat: 07.30’da İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminde buluşup hareket ediyoruz.

Neler Dahil:


— Özel araçla ulaşım,

— Tüm çevre gezileri,

– Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati,

– Rehberlik Hizmetleri.

Neler Hariç:


— Öğle ve akşam yemeği,

– Kişisel harcamalar,

– Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

Sizi Nerden Alalım:


İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat : 07.30
Milli Kütüphane Önü : 07.35
Armada Önü : 07.40
Cepa/Kentpark arası: : 07.45
Bilkent Köprü altı : 07.50
Beytepe Köprüaltı : 07.55
Ümitköy Köprüaltı : 08.00
Gordin AVM karşısı/Yanyol : 08.05
Konutkent Migros karşısı/Ansera önü : 08.10
Yaşamkent BP önü : 08.15

Yanınıza Alın:


Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel malzemeler ve ilaçlar.

Etkinlik Notları:


 • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
 • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
 • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
 • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile
 • yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Hatırlatma:


Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası Maximum Kartın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by