Frig Vadisi

135

Kavimler göçü sırasında Anadolu’ya gelip dağlık Kütahya, Afyon, Ankara civarında egemenlik kurarak Anadolu’da Hititler’den sonra ikinci devlet olarak tarih sahnesine çıkan Frigya’lılar önemli eserler ve Ören Yerleri, anıtlar ve tapınak bırakmışlardır. Bugün konuştukları dil hala çözülmemiş olsa bile ahşap işlemede, dokumacılıkta ve ölülerini yığıntı mezar/tümülüs oluşturarak anıtsallaştırmayı başarabilmişlerdir. Çengelli iğnenin atası olarak kabul edilen ve pelerin İğnesi olarak işlev gören Fibula’nında ilk kez Frigyalılar tarafından icad edildiğini, kullanıldığını söyleyebiliriz.
İşte bu gezi kapsamında Afyon- Eskişehir arasındaki Frigya Uyralığından günümüze ulaşan; Kayadan oyulmuş anıtsal ölçekli basamaklı sunaklar, girişleri platodan başlayan kaya merdivenleriyle inilen tonoz örtülü kaya tünelleri, anıtsal kaya sarnıçları, kabartmalar. Anadolu’nun ilk mahir kuyumcusu, bezeme sanatı ustası, bundan 3000 yıl önce Frigyalıların kayalara evler, kaleler, anıtlar oyularak kurduğu arkeolojik alanları görüp gezmek ve bu alanlarda doğa yürüyüşü yapmak istermisiniz?
Artık tarihe mal olmuş kocaman bir medeniyet ve enfes bir coğrafya’da tarihsel yolculuğa hazırsanız, sizi böyle alalım. Ve sizlerin katılımı ile bu alanları birlikte gezelim. Ne dersiniz?

ÖNEMLİ HATIRLATMA:


Etkinliklerimiz Corona, Covid 19 tehlikesine karşı katılımcılarımızın enfekte olmaması için araç ve gezi alanlarında tüm önlemler alınacak ve sosyal mesafe kuralına göre etkinliklerimiz yapılacaktır.

Buna göre;
1-Bütün katılımcılarımızın araç içinde ve molalarda maske takmaları zorunlu olacaktır.

2-Araçlarımız dezenfekte edilecek, araçta dezenkfektan bulunacak ve araçların koltuk kapasitesi yarıya düşürülerek bütün katılımcılarımız tek oturacaklardır.

3-Corana Virüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar hiçbir etkinliğimizde toplu ve organize yemek etkinliği yapılmayacaktır.

Tur Türü: Günübirlik Tur
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon:
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Cumartesi
  24/10/2020
  Cumartesi
  24/10/2020
 • Yetişkin
 • 135

Günübirlik Frig Vadisi-Yazılıkaya

Külür ve Doğa Yürüyüşü Gezisi

24 Ekim 2020 Cumartesi

Tur Programı

07.00’da Kumrular/İzmir Caddesi kesişimi hareket ile başlayacak etkinliğimizde ara duraklarda katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde veya mola yerinde sandviç ve meyve suyu ikramı ile Polatlı-Sivrihisar üzerinden yolumuza devam ederek Çifteler üzerinden Yazılıkaya’ya gidiyoruz. Frigya’lılardan kalma ve üzerinde Frigce Alfabe ile duvar yazıtı olan Devas büyüklükteki Yazılıkaya duvar anıtını görüp gezdikten sonra doğa yürüyüşümüze başlıyoruz. Doğal kayaya oyulmuş anıtlar, merdivenler, patikalar, devasa büyüklükteki su sarnıçları arasında gizemli tarihe tanıklık ederek yürümeye devam ediyoruz. Uygun bir yerde önceden hazırlanmış kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra sola doğru bir yay çizerek tarihe ve Frigya Uygarlığına yolculuğa deam ediyoruz. Üst noktaya çıkıp aşağıya baktığımızda yolcuğun tam ortasında, kalbinde olduğumuza tanıklık ettiğimizi fark ediyoruz. Sunaklar, adak yerleri ve Kral/Kralçe’nin kabul yerlerini görereek fotoğraf çekip inişe geçiyoruz. Sol yanımızda bulunan doğal kayalara oyulmuş Frigya eserlerini görerek Köy kenarından geçip yürüyüşe başladığımız yere Yazılıkaya Anıtına geliyoruz. Grup anısı fotoğraf çektikten sonra mağara oluşumlarını da gördükten sonra yürüyerek Kafe’nin bulunduğu yere gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak çay-kahve molası veriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası saat: 18.00’de hareket edip aynı yol
üzerinden yolumuza devam edip yolda vereceğimiz mola sonrası saat 23.00’ta Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

HAREKET NOKTAMIZ

24 Ekim 2020 Cumartesi günü, Kumrular/İzmir Caddesi kesişimi, saat: 07.00

Neler Dahil:


— Katılımcı sayısına ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak tek kişi oturmalı özel tur aracı,

— Araçta veya mola yerinde kahvaltılık sandviç, meyve suyu ikramı,

— Tüm çevre gezileri,

–  Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati,

–  Rehberlik Hizmetleri.

Neler Hariç:


— Öğle yemekleri,

— Akşam yemeği,

–  Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

— Tüm içecekler ve kişisel harcamalar,

Sizi Nerden Alalım:

İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, : 07.00
Milli Kütüphane Önü : 07.05
Armada Önü : 07.10
Cepa/Kentpark arası : 07.15
Bilkent Köprü Altı : 07.20
Hacettepe/Beytepe Köprü Altı : 07.20
Ümitköy Köprü Altı : 07.25
Gordion Yan Yol : 07.30
Korukent Otobüs Durağı : 07.35
Yaşamkent/BP Önü : 07.40

Yanınıza Alın:


Mevsime uygun koruyucu giysiler, şapka, panço/yağmurluk, rahat bir yürüyüş giysisi ve ayakkabısı, kullanılan ilaçlar ve malzemeler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları.

ETKİNLİK NOTLARI


 • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
 • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
 • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
 • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile

yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz

Hatırlatma:


Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsi giriş   yapabilmeleri için 60.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz.  17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by