Aladağlar

795

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan Corona, Covid 19 Virüsü ve bunun getirdiği olumsuz etkilerden uzaklaşmak amacıyla, yürürlüğe giren serbestlik, sosyal mesafe ve gezi yönetmeliklerine uygun olarak sizleri yaşanılan stres ve gerginliklerden uzaklaştırmak amacıyla ve sizlerin katılımı ile Niğde Aladağlar’da Emler Zirvesi çıkışı etkinliği yapmak istiyoruz.
Unutmayalım ki virüs şehirdedir ve bir birine yakın olmak durumunda kalan insanların virüs bulaştırma ve enfekte olma olasılığı daha yüksektir. Oysa ki doğa çıkan ve yürüyen insan bol oksijenli ortamda temiz hava soluması ve temiz su içmesi nedeniyle, metabolizması ve kan dolaşımı düzenli olacak ve bu nedenle stresten arınmış ve bağışıklık sistemi güçlenmiş, moral motivasyonu artmış olarak şehre dönmüş olacaktır.
Gelin hep birlikte doğaya gidelim, tüm dünyaya ve ülkemize musallat olan Corona, Covid 19 virüsünü ve yarattığı olumsuz etkileri birlikte yenelim.

“ Doğayı ve yürümeyi seviyor olmalısınız. Peki ya yükseklerde yürümeyi seviyormusunuz? Ülkemizde Alp-Himalaya sisteminin güney kıvrımları olan Toros Dağları’nın arka uzantısı olan Niğde Aladağlar’ın en kolay zirvelerinden biri olan Emler Zirvesine çıkmaya ne dersiniz? Doğada olmayı ve yürümeyi seviyorsanız bu etkinlik tam size göre.
Çukurbağ Köyünde yöresel güzel bir kahvaltı Sokullupınar Kampyeri’ne ulaşıp kampımızın kurulması ve dinlenme sonrası, Narpuz Boğazı’nda uyum tırmanışı akşam yemeği ve 2. Gün erkenden zirve tırmanışına başlayarak Karayalak Vadisi üzerinden Emler Zirvesine merhaba diyeceğiz. Buradan göreceğiniz manzara ve zirveler saymakla bitmez. İniş sonrası kampımızda güzel bir akşam yemeği sizleri bekliyor olacak. Kamp Ateşi etrafında milyoınlarca yıldızın altında Aladağlar Korusu kendiliğinden oluşacaktır.
Ertesi gün dinlenmiş bedenlerin yapacağı güzel bir kahvaltı ile dönüşe geçip Ecemiş Çayı kenarında yiyeceğimiz alabalık menüsü ile öğle yemeği sonrası Ankara yolculuğu başlıyor olacak.
Dağ, doğa seviyorsanız, yükseklerde yürüyüş ve tırmanış ilginizi çekiyorsa, kamp kurmak sizin için ayrı bir keyif ise, sizleri bu etkinliğe bekliyoruz. Davetlisiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA:


Etkinliklerimiz Corona, Covid 19 tehlikesine karşı katılımcılarımızın enfekte olmaması için araç ve gezi alanlarında tüm önlemler alınacak ve sosyal mesafe kuralına göre etkinliklerimiz yapılacaktır.

Buna göre;
1-Bütün katılımcılarımızın araç içinde ve molalarda maske takmaları zorunlu olacaktır.

2-Araçlarımız dezenfekte edilecek, araçta dezenkfektan bulunacak ve araçların koltuk kapasitesi yarıya düşürülerek bütün katılımcılarımız tek oturacaklardır.

3-Corana Virüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar hiçbir etkinliğimizde toplu ve organize yemek etkinliği yapılmayacaktır.

Tur Türü: Konaklamalı Tur
Süre: 2 Gece 3 Gün
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon: Niğde
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Cuma
  18/09/2020
  Pazar
  20/09/2020
 • Yetişkin
 • 795

Niğde Aladağlar;

Emler/Engintepe Zirvesi/3723 Metre Çıkış Etkinliği

18-20 Eylül 2020

2 Gece, 3 Gün

Tam Pansiyon

Gölbaşı-Şereflikoçhisar-Aksaray-Altunhisar-Bor üzerinden yolumuza devam edip sabahın erken saatlerinde Niğde’ye giderek isteğe bağlı işkembe çorbası içiyoruz. Ekmeğimizi aldıktan sonra yolumuza devam edip 60 Km yol aldıktan sonra Aladağlar silsilesinin önemli zirveleri olan Küçük-Büyükdemirkazık zirvelerine “ merhaba “ deyip fotoğraf çekiyoruz. Çukurbağ Köyü’nde her zamanki evimizde köye özgü yöresel ürünlerle güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Dağ için eksik malzemelerimizi tamamladıktan sonra hareket edip traktör romörkuna binerek Aladağlar’ın muhteşem zirvelerinin dibine sokularak Sokulupınar Üstkampı’na çıkıyoruz. Kamp sorumlumuz tarafından karışlanıp kıl çadır olan restoranımızda çay-kahve keyfi yaptıktan sonra şöyle etrafta neler var bilgisi aldıktan sonra kampımızı kurarak bir süre dinleniyoruz. Dinlenme sonrası kumanyalarımızı alarak Demirkazık Dağı’nın dibi olan Narpuz Boğazına girerek uyum tırmanışına başlıyoruz. Yavaş adımlarla acele etmeden Demirkazık’ın Güney doğu klasik çıkış rotası olan parkur üzerinde Kızılaçarşak girişine kadar yükselip kumanya menüsü ile önceden hazırlanan öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra aynı parkur üzerinden geriye dönüp kampımıza geliyoruz. Çaylarımızı afiyetle içip akşam yemeğine kadar dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi hazırlayarak, dağ ve zirve sohbetleri eşliğinde afiyetle yiyoruz. Ertesi gün gerekli olacak kahvaltı ve öğle yemeği kumanyaların hazırlanması, zirve hakkında bilgilendirme sonrası erkenden yatıyoruz. Geceyi Sokullupınar Kampyeri’nde geçiriyoruz.

GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Ankara-Çukurbağ Köyü arası 400 Km, yolculuk süresi yaklaşık Niğde’deki mola ile birlikte 7 saat, Çukurbağ Köyü-Kampyeri arası araç ile 10 Km/yaklaşık 30 dakika. Uyum tırmanışı yürüyerek 6-7 Km, süresi 5 saat olacaktır.

YEMEKLER:

Çukurbağ Köyü’nde yöresel kahvaltı, kumanya öğle yemeği ve kampta çorbalı, besleyici akşam yemeği servisi.

Yükseklik:  Sokullupınar Üst Kampyeri:  2232 Metre, Uyum Tırmanışı yüksekliği: 2750 Metre

Sabah: 02.30’da kalkıyoruz. Çay ve kek servisi sonrası saat: 03.00’te kahvaltı ve öğle yemeği kumanyalarımızı alarak küçük ve yavaş adımlarla gecenin karanlığında Güvercinkayalar’dan yürüyüşe başlayarak Karayalak Kapı’sından giriş yapıp derin ve eğilimli vadi içinden yavaş adımlarla yükselerek geniş alana çıkıp sonrasında Çelikbuyduran, ya da biz dağcıların “ Büzükbuyduran “ olarak değerlendirdiği altın gibi kıymetli su kaynağında mola verip kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası güneşin ilk ışıklarıyla kalan son etabı çıkarak Emler ve Kızılkaya’yı birbirinden ayıran ve Yedigöller Boynu olarak tanımlanan yere çıktığımızda artık zirve çocuk oyuncağı gibi. 45 dakikalık yanal bir çıkışla zikzaglı patikaları kullanarak 3723 Metrelik Emler/Engintepe zirvesine ulaşıyoruz. Zirve’ye çıktığımızda bizleri neler bekliyor. Kuzey yönünde 3756 Metre yüksekliği ile muhteşem bir külte olan Büyükdemirkazık, çoook ileride Erciyes, yakınlarımızda kuzey doğuda Sematepe, doğu yönünde Yedigöller Platosu, Direktaş, uzakta Hacer Ormanları ve Kızılyar silsilesi, hemen önümüzde Aladağlar’ın 3767 metre ile en yüksek zirvesi olan Kızılkaya, Karsaytepe, çoook uzaklarda Vayvay/Torasan grubu, Kaldı ve Alaca zirveleri Sağ yanda Karayalak Vadisi sizleri büyüleyecektir. Fotoğraf ve Zirve Defteri’ne duygu ve düşüncelerin yazılması sonrası aynı yoldan inişe geçerek Çelikbuyduran’da kumanya olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra bir süre günün sıcağında siseta yapıyoruz. Bundan sonrası “ mevlam kayıra,  saldım çayıra “ hesabıyla düzenli patikaları kullanarak ve “ yahu sabah biz buralardan mı geçtik “ söylemleriyle iniş ve geçişler sonrası nihayet kıl çadır restoranımız görünecektir. “ Geldik, nihayet bitti “ demeden rehberinizin çağrısı ile esnetme ve gerdirme hareketleri sonrası kamp Sorumlumuzun hazırladığı çay-kahve servisi bütün yorgunluğunuzu almaya yetecektir. Hadi bakalım şimdi dinlenme zamanı. Akşam yemeğinin hazırlanmasıyla dağ ve zirve sohbetleri eşliğinde güzel bir yemek servisi bizleri bekliyor. Bundan sonra söz sırası kamp ateşinde ve kendiliğinden oluşacak Aladağlar Korosu’nda.   Milyonlarca yıldızın altında özel içecekler eşliğinde artık keyif ve dinlenme zamanı. Geceyi Sokullupınar Kampyeri’nde geçiriyoruz.

GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Kampyeri-Zirve arası yaklaşık 8-9 Km, etkinlik süresi 6.5-7.00 saat, zorluk derecesi II+, dönüş aynı parkur üzerinden gidiş-dönüş:18.00 Km.

YEMEKLER: Başlangıçta çay, kek ve bisküvi, Çelikbuyduran’da paket kahvaltı, öğle yemeği aynı yerde kumanya, akşam çorbalı besleyici yemek servisi.

YÜKSEKLİK:

Sokullupınar Üst Kampyeri  2232 Metre, Çelikbuyduran yüksekliği: 3250 Metre, Emler/Engintepe Zirvesi: 3723 Metre.

Güneşin ilk ışıkları ve gürültücü kampçıların çıkardığı seslerle söylenerek uyanıyoruz. Restoranımızda kahvaltı hazırlığı sonrası keyifle bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yavaştan toplanıp çadırlarımız sökerek aracımıza yüklüyoruz. Kamp Sorumlumuz ve dağlara hüzünlü vedanın ardından Aladağ silsilesinin görünen yükselti ve zirvelerine “ evlada “ diyerek el sallayıp Çukurbağ Köyü’ne gidiyoruz. İsteğe bağlı elma alış verişi ve Kamp Sorumlumuzun ailesi ile vedalaşıp Çukurbağ Köyü’nden ayrılıyoruz. Ecemiş Çayı’nda gidip restoranlardan birinde isteğe bağlı olarak Alabalık menüsü ile güzel bir öğle yemeği yedikten sonra Ankara için hareket ediyoruz. Niğde-Bor-Altunhisar üzerinden, Aksaray’da vereceğimiz mola sonrası yolumuza devam edip saat: 21.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Kampyeri-Çukurbağ Köyü arası araç ile 10 Km/yaklaşık 30 dakika. Çukurbağ-Ankara-Çukurbağ Köyü arası 400 Km, yolculuk süresi yaklaşık molalar ile birlikte 7 saat.
YEMEKLER: Kampyeri’nde kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği servisi katılımcılar tarafından karşılanacaktır.
YÜKSEKLİK: Sarımehmetler’in Yurdu 1876 Metre..

HAREKET NOKTAMIZ
18 Eylül 2020 Perşembe, Kumrular/İzmir Caddesi Köşesi, Saat: 23.55

HAREKET NOKTAMIZ

17 Eylül 2020 Perşembe, saat: 23.55’te Kumrular/İzmir Caddesinde buluşup hareket ediyoruz.

Kumrular-İzmir Caddesi kesişimi 23:55
Milli Kütüphane 00:00
Armada 00:10
Cepa 00.15
Ufuk Üniversitesi Önü 00:20
Taurus AVM Önü 00.25
Konya Yolu Dikmen Kavşağı 00.30
Oran/İncek Kavşağı 00.35

— Katılımcı sayısına ve sosyal mesafe kuralına uyun olarak tek kişi oturmalı özel tur aracı,

— Araç içinde kek sıcak-soğuk içecek ikramları,

— 3 Kahvaltı,

— 2 Kumanya Öğle Yemeği,

— 2 Akşam Yemeği,

— 2 Gece Sokullupınar Üst Kampyeri’nde Çadırda Konaklama,

— Tüm çevre gezileri ve zirve çıkışları,

— TURSAB Seyahat Sigortası,

— Millipark Giriş Ücretleri,

— Kişisel ve ana kamp malzemesinin araç ile taşınması,

— Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati,

– -Rehberlik Hizmetleri.

– Verilecek kahvaltı ve yemek menüleri dışında kalan her türlü yiyecek ve içecekler,

– Son gün öğle ve akşam yemeği,

Kişisel harcamalar.

Uygun bir sırt çantası, iyi bir yürüyüş ayakkabısı, kalın çorap, mevsime ve etkinliğe uygun rahat  giysiler, koruyucu giysi, iyi bir uyku tulumu, bere, eldiven, baton(isteğe bağlı), tozluk, karbonhidratlı yiyecekler, şapka, bandana vs, kişisel malzeme ve ilaçlar, fotoğraf  makinası ve aksesuarları, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

Doğada ve yükseklerde yapılacak yürüyüş ve tırmanış etkinlikleri riskli etkinlikler olup katılımcıların bu durumu bildikleri varsayılarak etkinliklere katıldıkları kabul edilir. Akut sağlık sorunları olan, kalp-damar sistemleri ile  solunum sistemlerinde sorunları olan katılımcıların bu tür etkinliklere katılmamaları önerilmektedir. Bu etkinliğe katılan bütün katılımcıların bu uyarıyı görmüş, okumuş ve olası etkinlik sırasında yaşanacak kaza ve yaralanmaları kabul etmiş oldukları varsayılacaktır.

 • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir,
 • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız,
 • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz,
 • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile
 • yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

— Sokullupınar Kampyeri’nde 2 şerli olarak çadırlarda konaklama yapılacaktır. Yemek ve kahvaltı malzemeleri

tarafımızdan temin edilecek olup hazırlanması ve servis edilmesi tüm grup üyeleri ile birlikte yapılacaktır.

— Çadır ve matı omayan arkadaşlarımıza malzeme desteği sağlanacaktır. Kendi malzemesi olanlar getirebilirler.

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by