Edirne

845₺

Türk dünyasında ve Anadolu’da önemli günlerden sayılan, Hızır ve İlyas Peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları inancı Hıdrellez'in, Romanlar’daki yansıması Kakava Şenlikleri, Romanlar için bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklenen ve büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan en önemli günlerden biri olarak kabul edilmektedir.

“ Roman kültüründe bir kutlama olan Kakava’nın kökeni Ön Asya ve Mısır’a kadar uzanmaktadır. Baharın müjdesi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri her yıl Edirne’de 5-6 Mayıs tarihlerinde iki ayrı alanda kutlanır; Konser, yarışma, dans gösterileri Saraçlar Caddesi'nde, diğer etkinlikler ise Sarayiçi’nde, Kırkpınar Güreşleri'nin de düzenlendiği alanda gerçekleşmektedir. Şenlikler her iki gün de baharı karşılamaya yönelik iki özel ritüelle başlar. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması ve pilav ikramı 5 Mayıs’ta Sarayiçi’nde yapılır. Arınma ve doğanın uyanışını selamlama, dileklerin tutulması amaçlı "Bahara Giriş" ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat: 06.00'da Tunca Nehri kıyısında gerçekleştirilir. Kakava Şenlikleri yanı sıra kültür gezisi kapsamında; Osmanlı’ya başkentlik yapmış, 3 imparatorluk görmüş Edirne ve çevresi, Kırklareli ve Tekirdağ gezi alanlarımız içerisinde yer alacaktır.
Bahara Edirne’de merhaba demek isteyen arkadaşlarımızı bu etkinliğe bekliyoruz. Davetlisiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA:


Etkinliklerimiz Corona, Covid 19 tehlikesine karşı katılımcılarımızın enfekte olmaması için araç ve gezi alanlarında tüm önlemler alınacak ve sosyal mesafe kuralına göre etkinliklerimiz yapılacaktır.

Buna göre;
1-Bütün katılımcılarımızın araç içinde ve molalarda maske takmaları zorunlu olacaktır.

2-Araçlarımız dezenfekte edilecek, araçta dezenkfektan bulunacak ve araçların koltuk kapasitesi yarıya düşürülerek bütün katılımcılarımız tek oturacaklardır.

3-Corana Virüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar hiçbir etkinliğimizde toplu ve organize yemek etkinliği yapılmayacaktır.

Tur Türü: Konaklamalı Tur
Süre: 2 Gece 3 Gün
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon: Edirne
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Çarşamba
  05/05/2021
  Cuma
  07/05/2021
 • Yetişkin
 • 845₺

Edirne, Kakava Şenlikleri Kırklareli Tekirdağ Gezisi

05-07 Mayıs 2021

2 Gece, 3 Gün

Yarım Pansiyon

Türk dünyasında ve Anadolu’da önemli günlerden sayılan, Hızır ve İlyas Peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları inancı Hıdrellez’in, Romanlar’daki yansıması Kakava Şenlikleri, Romanlar için bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklenen ve büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan en önemli  günlerden biri olarak kabul edilmektedir.

 

“ Roman kültüründe bir kutlama olan Kakava’nın kökeni Ön Asya ve Mısır’a kadar uzanmaktadır. Baharın müjdesi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri her yıl Edirne’de 5-6 Mayıs tarihlerinde iki ayrı alanda kutlanır; Konser, yarışma, dans gösterileri Saraçlar Caddesi’nde, diğer etkinlikler ise Sarayiçi’nde, Kırkpınar Güreşleri’nin de düzenlendiği alanda gerçekleşmektedir. Şenlikler her iki gün de baharı karşılamaya yönelik iki özel ritüelle başlar. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması ve pilav ikramı 5 Mayıs’ta Sarayiçi’nde yapılır. Arınma ve doğanın uyanışını selamlama, dileklerin tutulması amaçlı “Bahara Giriş” ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat: 06.00’da Tunca Nehri kıyısında gerçekleştirilir. Kakava Şenlikleri yanı sıra kültür gezisi kapsamında; Osmanlı’ya başkentlik yapmış, 3 imparatorluk görmüş Edirne ve çevresi, Kırklareli ve Tekirdağ gezi alanlarımız içerisinde yer alacaktır.

Bahara Edirne’de merhaba demek isteyen arkadaşlarımızı bu etkinliğe bekliyoruz. Davetlisiniz.

Tur Detayları

       Araç içinde kek, sıcak/soğuk içecek ikramlarıyla Bolu-İzmit-Istanbul üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabahın erken saatlerinde Edirne’ye gidip bir restoranda yapacağımız güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Osmanlı’ya başkentlik yapmış, şairlerin dizelerine ve kitaplara konu olmuş, buram buram tarih kokan Edirne gezisi kapsamında; Edirne’nin en yüksek tepesi olan Buçuktepe’ye çıkıyoruz.

Balkan Savaşları Müzesi, Şükrü Paşa Anıtı ve Kıyıktabya gezileri sonrası aracımıza binerek Arkeoloji Müzesi’ne gidiyoruz. Ağırlıklı olarak bölgede yapılan arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği Müze’yi görüp gezdikten sonra Osmanlı dönemi mimarisinin başyapıtı kabul edilen, Mimar Sinan’ın ” Ustalık Eserim ” dediği Selimiye Camii ziyareti ile başlayıp; Selimiye Çarşısı/Arastası, Üç Şerefeli Cami, Eski Camii, Bedesten ve Ali Paşa Çarşısı’nı görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak yöresel lezzetlerle öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Sarayiçi, Adalet Sarayı Kulesi, Balkan Şehitleri Anıtı, Fatih Köprüsü, Kanuni Köprüsü ve Yeni Saray kalıntılarını gördükten sonra hareket edip Kırkpınar Meydanı Sarayiçi’nde Edirne Kakava Şenlikleri kapsamında yakılan Hıdırellez/Kakava Ateşi’nin başında yerimizi alıyoruz.

Ateşin yakılmasıyla ateşten atlayanları, oynayanları bu güzel günü fotoğraflayarak kendimiz ve dostlarımızla paylaşmak üzere ölümsüzleştiriyoruz. Kakava Şenliklerinin bugünkü bölümünü tamamlayarak otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi yöresel lezzetlerle bir restoranda afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası otelimize gidiyoruz. Geceyi Edirne’de geçiriyoruz.

Erken kalkarak güne başlayıp Kakava Şenlikleri’nin ikinci gün etkinliklerini izlemek üzere Tunca Nehri kenarına gidiyoruz. Sabahın ilk saatlerinde kendimizi nehir kenarında yapılan müzik ve danstan oluşan şenliklerin içinde buluyoruz. Bize çok ilginç gelecek bu bölümde; Edirneli Roman kızların danaslarını fotoğraflamak olacak. Akşamdan, 4 vakte kadar gerçekleşmesi için hazırladığımız dilekleri burada Tunca Nehri’yle buluşturuyoruz. Bu güzel ve keyifli anları yeterince fotoğraf karelerine yerleştirdikten sonra otelimize gidip güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz.

Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak Trakya’nın üç insisinden iri olan Edirne’yi gezmeye devam ediyoruz. II. Beyazıd Külliyesi içinde yer alan Şifahane ve Sağlık Müzesi gezisi sonrası hareket edip Pazarkule Sınır Kapısına gidiyoruz. Yunanistan ile iki sınır kapısından bir olan Pazarkule’yi gördükten sonra Karaağaç’a gidiyoruz. Kurtuluş Savaşının kazanımları ile aldığımız topraklar olan Batı Trakya’da; Tren İstasyonu, Lozan Anıtı ve Karaağaç evleri/sokakları gezisi sonrası Meriç Nehri kenarında isteğe bağlı olarak yaprak ciğer menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz.

Yemek sonrası hareket edip Bulgar Kilisesi ve Büyük Edirne Sinagog’unu ziyaret ediyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası serbest alış veriş molası verdikten sonra hareket edip otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi yöresel lezzetlerle bir restoranda afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası ışıklar altında Selimiye Camii’sini görüp fotoğraf çektikten sonra otelimize gidiyoruz. Geceyi Edirne’de geçiriyoruz.

    Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Edirne’den ayrılıp yola çıkıyoruz. 1 saat süreli yolculuk sonrası Kırıklareli’ne gidip şehir gezisi kapsamında; Atatürk Evi, İstasyon Binası gezileri sonrası hareket edip Babaeski-Lüleburgaz-Muratlı üzerinden yolumuza devam edip Tekirdağ’a gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak Tekirdağ köftesi ana menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Namık Kemal Evi, Arkeoloji Müzesi ve Macar kahramanı Rakaçi Müzeevi’nin gezilmesi sonrası saat: 18.00’de yola çıkıyoruz. İstanbul-İzmit-Bolu üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece yarısı Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

— Özel araçla ulaşım,

— Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları,

— 3 Kahvaltı,

— 2 Akşam Yemeği,

— 2 Gece 3 Yıldızlı Otelde konaklama,

– Tüm çevre gezileri,

– Kafka Turizm ve Seyahat Acentası Refakati,

– Rehberlik Hizmetleri.

– Kişisel harcamalar,

–Tüm Öğle Yemekleri,

–Akşam yemeklerinde su dışında kalan içecek ücretleri,

– Alkollü içecekler,

– Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat : 21.30
Milli Kütüphane Önü : 21.35
Armada Önü : 21.40
Cepa/Kentpark arası : 21.45
A City Önü : 21.55
Carrefour/Batıkent : 22.00
Giyim Dünyası : 22.05
Eryaman Anayol Köprü Üstü : 22.10
Göksu Göleti Önü : 22.15

Katılımcılarımızın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz.

17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.

• Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
• Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
• Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
• Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çamaşır, çorap, ayakkabı, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaç ve malzemler, su.

Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.

Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by