DOĞU KARADENİZ VE BATUM TURU

KÜLTÜR VE DOĞA GEZİSİ

 4 Gece, 5 Gün Yarım Pansiyon

Karadeniz

1295₺

Sahil boyunca birbiri ardına olan yerleşimler mimari açıdan görsel güzellik sunamasa da, sayıları az da olsa tarihi yapılar, sivil mimari ev örnekleri, orman eko sistemi, şelale ve buzul gölleri, yemyeşil doğa içerisinde muhteşem güzellikteki yaylar, Fırtına Vadisi ve ılıman yağmur ormanları, Ata yadigarı kemerli köprüler ve Ayder Turu yanısıra bir zamanlar vatan toprağı olan Gürcistan’a bağlı Acara Cumhuriyeti’nin Başkenti olan Batum’da günübirlik olarak görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Gezi dönüşünde Kurtuluş Savaşı’mızın meşalesinin yakıldığı Samsun ile birlikte değişik gezi parkurlarını içine alan güzel bir Doğu Karadeniz Turu sunuyoruz sizlere. Bu güzellikleri Kafka Tur organizasyonu ve farkı ile yaşamak, anılarınız arasında yer almasını istiyorsanız, bu gezimize davetlisiniz.

Çocuk Gezgin Fiyatı; çocuk yaşı ve çocuk sayısına göre değişkenlik gösterdiği için lütfen bizimle irtibata geçin.

0 312 425 85 25

Tur Detayları

DOĞU KARADENİZ VE BATUM GEZİSİ

KÜLTÜR VE DOĞA GEZİSİ

4 Gece, 5 Gün Yarım Pansiyon


Tur Tarihleri

9-13 Haziran 2021

7-11 Temmuz 2021

11-16 Ağustos 2021

8-12 Eylül 2021

06-10 Ekim 2021

Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz. 

Salı günü saat: 21.30’da Ankara İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminden hareket ediyoruz.

Tur Detayları

Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Sungurlu-Merzifon-Kavak-Çarşamba-Ordu-Giersun üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabahın erken saatlerinde Trabzon’a gidiyoruz. Bir restoranda yapacağımız kahvaltı sonrası hareket edip, 4000 yıl öncesinde kurulmuş Trapezus/Trabzon’daki gezimize; Kommenos Krallığı/Uygarlığı en önemli eserlerinden biri sayılan, 13. Yy.’da inşa edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında, 1572 tarihinde Camii’ye dönüştürülen Ayasofya Müzesine geliyoruz. Kutsal bilgelik anlamına gelen Hagia Sophia/Ayasofya Kilisesi/Müzesini/Camii’sini rehber eşliğinde görüp geziyoruz. Gezi sonrası sadece Trabzon’da yapılabilen Kazaziye gümüş işleme işçiliğinin tanıtılması ve isteğe bağlı gümüş alış veriş molası verdikten sonra Kent Tarihi Müzesini geziyoruz. Gezi sonrası aracımıza binerek Soğuksu Mevki’nde bulunan Atatürk Köşküne gidiyoruz. Ulu Önderimiz Atatürk’ün bütün mal varlığını Türk Milletine armağan ettiği, vasiyetinin bir bölümünü yazdığı Köşk gezisi ve fotoğraf çekimi sonrası hareket edip Maçka üzerinden yolumuza devam edip toplamda 41 Km yol aldıktan sonra Kınalıköprü Mevkii’ne gidip isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası hareket edip yedikten hareket edip 5 Km yol aldıktan sonra Altındere Milliparkı’na gidiyoruz. Yeşilin binbir tonu arasında ve muhteşem bir doğal güzellik içinde 1300 m yükseklikte Karadağ’ın eteklerinde doğal kayalara inşa edilmiş, yapımı M.S. 375-395 yılları arasına tarihlenen Panagia/Meryem Ana/Sümela/Teodosius Manastırı’na orman içi patikalardan ve zigzaglı yollardan tırmanarak çıkıyoruz. Manastır’a varıp rehberimizden bilgiler aldıktan sonra aynı yolu yürüyerek iniyoruz. Dileyenler araç yolunu kullanarak araç ile çıkıp inebilirler. Etkinlik sonrası çay-kahve, gezinti ve serbest alış veriş molası sonrası hareket edip Maçka’daki otelimize gidiyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek. Sürmene’ye gidiyoruz. Bir Çay Fabrikası’na giderek; çayın dalından bardağa kadar giden öyküsünü yetkililerin anlatımı ile öğrendikten sonra ikram edilen çayları afiyetle yudumluyoruz. İsteğe bağlı alış veriş molası sonrası hareket edip Sürmene denince ilk akla gelen ögelerden olan Sürmene Bıçağı atölyesine gidiyoruz. Ustasından alacağımız bilgiler sonrası isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra hareket edip Of-Çaykara üzerinden yolumuza devam edip Uzungöl’e gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme ve hazırlık sonrası yerel araçlara binerek Lustra ve Karastel Yaylaları turu için hareket ediyoruz. Yol boyunca seyir teraslarında vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte önce Lustra sonra Karaster Yaylası’na gidiyoruz. Yaklaşık 2000 m rakımda bulunan yaylada rengârenk çiçeklerin arasında yapacağımız yürüyüşler sırasında, yayla evlerini görüyor ve yöre insanıyla hoş sohbetlerle yayla kültürünü yakından tanıma olanağı buluyoruz. Uzungöl’ü en yüksek noktadan kuşbakışı muhteşem manzarasını seyredip fotoğraf çektikten sonra dönüşe geçiyoruz. Serbest zaman içinde isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra göl çevresinde gezinti yaparak İnan Tesisleri içerisinde yer alan Ağaç Müzesi’ni görüp gezdikten sonra hareket ediyoruz. Yol üzerinde kiremitli bir çatı ile kapatılmış, bölgedeki tek örnek olan Hapsiyaş Köprüsü’nde fotoğraf molası verdikten sonra hareket edip Rize-Çayeli-Çamlıhemşin üzerinden yolumuza devam edip Fırtına Vadisi boyunca yol alıp dünyadan mutlak korunması gereken ılıman yağmur ormanlarından geçerek yeşilin binbir tonu içinde bulunmanın keyfiyle yol alıp 1250 metre yükseklikteki Ayder’e/otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Dileyen katılımcılarımız yemek sonrası serbest gezi ve kaplıca etkinliği yapabilirler. Geceyi Ayder’de geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Çamlıhemşin-Ardeşen-Fındıklı-Arhavi-Hopa üzerinden yolumuza devam edip Sınır Kapısı’na gelip T.C. Kimlik numarası yazılı yeni Nufüs Cüzdanlarımız ile ülkemizden çıkış yapıyoruz. Yaya olarak Acara’ya giriş yaparak zengin Gürcü kültürü ve doğası ile tanışıp Merhaba demeye hazırız artık. Andrew Heykeli önünde durup grup anısı fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Hz. İsa’nın 12 Havarisi/Yardımcısından biri olan Saint/Aziz Mathias’ın anıt mezarının bulunduğu, Roma dönemine ait ve Osmanlı döneminde de kullanılan Gonio/Apsaros Kalesini görüp fotoğraf çektikten sonra Batum’a doğru yolculuğumuz devam ediyor. Ülkemizde, Bayburt’tan doğup keskin kavisler yapıp deli dolu akarak Batum yakınlarında geniş bir delta oluşturarak denize dökülen Çoruh Nehri’ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsünü gördükten sonra 14 Km yol alıp Acara Özerk bölgesinin başkenti Batum/Batumi’ye gidiyoruz. Panoromik Batum turu sonrası Ünlü Argonat Efsanesine konu olmuş Altın Post Heykelini görüp gezdikten sonra Meryemana Katedral’ini ziyaret ediyoruz. Acara Etnoğrafya/Sanat müzesi gezisi sonrası Gürcü mutfağına özgü lezzetlerle Türk damak tadına uygun bir menü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Batum’un kuzey doğrusunda/Chakvi bölgesinde yer alan ve 19 yy’da Rus Botanikçi Krasnow tarafından kurulan, üçbinin üzerinde bitki çeşitliliği ile dünyanın en büyük ikinci botanik bahçesi konumunda olan Batumski/Botaniçiski Sad-Batum Botanik Bahçesi’ni geziyoruz. Gezi ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Batum şehir merkezinde; Türk Mahallesi ve Osmanlı yapısı Orta Camii ziyareti sonrası Drama/Opera Binasını dıştan görüp geziyoruz. Kısa süreli alış veriş molası sonrası Avrupa Meydanı, Medea Heykeli, Ay Saati, Piazza Meydanı gezileri sonrası Batum’dan ayrılıp hareket ediyoruz. Acara’dan çıkış yaptıktan sonra isteğe bağlı Free Shop’ta isteğe bağlı alış veriş yapıyoruz. Ülkemize giriş işlemleri sonrası yola çıkıp kısa aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Ayder’deki otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Ayder’de geçiriyoruz.

3.GÜN ALTERNATİF PROGRAM, AVUSÖR/HÜSER YAYLASI GÜN BATIMI
Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası isteğe bağlı ve grup oluşması durumunda, misafirlerimize ayrı bir ücret ödeyerek alterrnatif Avüsör-Huser Yaylası turu öneriyoruz. Bu turumuz için öğle yemeği için kumanya hazırladıktan sonra özel servis araçlarımıza binip hareket edip orman içi tangur tungur yollardan geçerek 9 Km yol aldıktan sonra Avusör Yaylası’na gidiyoruz. Şaşgun Bakkal’de taze sımsıcacık inek sütü içtikten sonra isteğe bağlı olarak doğa yürüyüşü yapıyoruz. Yaklaşık 2 saat süreli olarak güney doğu yönünde yükselip 3562 metre yüksekliğindeki Kemerli Kaçkar Zirvesi’nin altında yer alan Galezna Buzul Gölü’ne çıkıyoruz. Üstten bakıldığında Akciğer Lob’larını andıran doğa harikası muhteşem güzellikteki Buzul Gölünde kısa süreli gezintiler yaptıktan sonra aynı parkur üzerinden dönüşe geçip Avusör Yaylasına geliyoruz. Çay kahve ve fotoğraf molası sonrası bizi bekleyen araçlarımıza Huser Yaylasına gidiyoruz.. Huser Yaylası, Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağların eteğinde yer almaktadır. Huser; bölgenin en iyi manzaralı, ve genelde ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği yayla olma özelliğine sahiptir. Yayla, Kaçkar Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları’na kadar kesintisiz bir manzaraya sahiptir. Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi, karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, yani deniz seviyesinden 4000 metreye kadar her yeri görebilmek mümkün olabilmektedir. Gezi ve fotoğraf çekimleri sonrası doyumsuz gün batımı izlemek için Seyir Tepesi’ne çıkıyoruz. Sis bulutu olması durumunda muhteşem karelerin yakalanacağı etkinlik sonrası hareket edip 9 Km yol aldıktan sonra Ayder’deki otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Ayder’e geçiriyoruz. Avusör/Huser Yaylası Turu: 75.00 TL

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak hareket edip Kalegon Mevkii’ne gidip Gelintülü Şelalesi fotoğrafı çektikten sonra hareket edip Çamlıhemşin’e doğru yol alıp Hala Deresi’nde duruyoruz. Ata yadigarı Hala Kemerli Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra “ Renk Senfonisi ve Bulutların Ülkesi “ olarak tanımlanan Çamlıhemşin’den geçerek Şenyuva/Çinçiva Köyü’ne gidiyoruz. Çat vadisi içerisinde yer alan, 1690 lı yıllarda inşa edilen bölgenin en eski ve en büyük kemerli taş köprüsü olan Çinçiva Köprüsü’nde yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Fırtına kenarında bulunan Kafe’lerde çay-kahve ve sütlaç molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip. Kaçkar Dağları Milli parkı sınırları içerisinde ve Fırtına Irmağına hakim bir noktada yer alan Zilkale’ye gidiyoruz. Rum-Pontuslular zamanında sarp bir kaya üzerine inşaa edilmiş, yol kontrol noktası, konaklama yeri ve ileri karakol gibi misyonlar üstlenen tarihi Zilkale’yi görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Palovit Vadisi’nde yer alan Palovit Şelalesi’ne gidiyoruz. Şelale gezisi ve fotoğraf çekimleri sonrası geriye dönüp Çat Vadisi içinde yer alan Şimşir Ormanları’na gidiyoruz. Kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Çamlıhemşin çıkışındaki Dere kenarı restoranlarının birinde isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra hareket edip Pazar-Rize-Trabzon üzerinden yolumuza devam edip Giresun’daki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Giresun’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak hareket edip 50 Km yol kat ettikten sonra Ordu’ya gidiyoruz. Teleferik İstasyonuna gidip 8 kişilik kabinlere binerek Boztepe’ye çıkıp muhteşem Ordu manzarasını seyredip çay-kahve molası eşliğinde fotoğraf çektikten sonra teleferikle inip aracımıza binerek yola çıkıp 15 Km yol aldıktan sonra Perşembe’ye gidiyoruz. Yason Burnu’na gidip Yason Kilisesi’ni dışarıdan görüp fotoğraf çektikten sonra hareket edip Samsun’a doğru yola çıkıyoruz. Terme’de isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra hareket edip Samsun’a gidiyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın meşalesinin yakıldığı Samsun’da; Bandırma Vapuru gezisi sonrası Atatürk’ün Samsun’a çıktığı noktaya dikilen Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan Atatürk Anıtı ve çok özel Gazi Müzesi gezileri sonrası saat: 17.30’da Ankara’ya hareket ediyoruz. nak olan Hazeranlar Konağını görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak Rum/Pontus Krallarına ait Mezarları’nı geziyoruz. Yeşilırmak kenarındaki şehzadeler Büstü ve Ferhat/Şirin heykeli gezileri sonrası saat: 18.00’de Ankara’ya hareket ediyoruz. Mecitözü-Çorum-Sungurlu-Kırıkkale üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası saat: 23.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

— Özel araçla ulaşım, yerel araç ve yayla transferleri,

— Araç içinde kek ve soğuk-sıcak içecek ikramları,

— 4 Gece Yarım Pansiyon, Otellerde konaklama,

— 5 Kahvaltı,

— Batum’da Öğle Yemeği,

— 4 Akşam Yemeği,

— Yerel araç ve yayla transferleri,

– Tüm çevre gezileri,

— TURSAB Seyahat Sigortası,

– Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati

– Rehberlik Hizmetleri.

– Kişisel harcamalar

–Tüm Öğle Yemekleri

– Alkollü içecekler

– Müze ve Ören yeri giriş ücretleri

İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi : 21.30
Milli Kütüphane Önü : 21.35
Armada Önü : 21.40
Kentpark/Cepa : 21.45
Beşevler Kavşağı : 21.50
AnkaMall Karşısı/Ana Yol : 21.55
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol : 22.00
Aydınlıevler Kavşağı : 22.05

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz.

17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.

• Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
• Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
• Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
• Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, terlik, mayo, havlu, yedek ayakkabı, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.

Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Bilgileri Kontrol Edin

Uygun
Müsait değil
Seçilmiş
Tur Türü: Konaklamalı Tur
Süre: 4 Gece 5 Gün
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon: Karadeniz, Ordu, Giresun, Trabzon
Derece:

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by