DOĞU KARADENİZ VE BATUM TURU

KÜLTÜR VE DOĞA GEZİSİ

 4 Gece, 5 Gün Yarım Pansiyon

Karadeniz

1750₺

Ülkemiz doğal güzellikleri içerisinde Doğu Karadeniz’in Doğası şüphesiz ki ayrı bir yer tutmaktadır. Sahil boyunca birbiri ardına olan yerleşimler mimari açıdan görsel güzellik sunamasa da, sayıları az da olsa tarihi yapılar, sivil mimari ev örnekleri, orman eko sistemi, şelale ve buzul gölleri, yemyeşil doğa içerisinde muhteşem güzellikteki yaylar, Fırtına Vadisi ve ılıman yağmur ormanları, Ata yadigarı kemerli köprüler ve Ayder Turu yanısıra bir zamanlar vatan toprağı olan Gürcistan’a bağlı Acara Cumhuriyeti’nin Başkenti olan Batum’da günübirlik olarak görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Gezi dönüşünde Kurtuluş Savaşı’mızın meşalesinin yakıldığı Samsun ile birlikte değişik gezi parkurlarını içine alan güzel bir Doğu Karadeniz Turu sunuyoruz sizlere. Bu güzellikleri Kafka Tur organizasyonu ve farkı ile yaşamak, anılarınız arasında yer almasını istiyorsanız, bu gezimize davetlisiniz.

Çocuk Gezgin Fiyatı; çocuk yaşı ve çocuk sayısına göre değişkenlik gösterdiği için lütfen bizimle irtibata geçin.

0 312 425 85 25

Tur Detayları

DOĞU KARADENİZ VE BATUM GEZİSİ

KÜLTÜR VE DOĞA GEZİSİ

18-24 Temmuz 2021

6 Gece, 7 Gün

Yarım Pansiyon

Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz. 

– Özel araçla ulaşım, yerel araç ve yayla transferleri,

– Araç içinde kek ve soğuk-sıcak içecek ikramları,

– 6 Gece yarım Pansiyon, Pansiyon ve Otellerde konaklama,

– 7 Kahvaltı,

– Batum’da Öğle Yemeği,

– 6 Akşam Yemeği,

– Tüm çevre gezileri,

— TURSAB Seyahat Sigortası,

– Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati,

– Rehberlik Hizmetleri

– Kişisel harcamalar,

–Tüm Öğle Yemekleri,

– Alkollü içecekler,

İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi : 21.30
Milli Kütüphane Önü : 21.35
Armada Önü : 21.40
Kentpark/Cepa : 21.45
Beşevler Kavşağı : 21.50
AnkaMall Karşısı/Ana Yol : 21.55
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol : 22.00
Aydınlıevler Kavşağı : 22.05

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz.

17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.

  • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
  • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
  • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
  • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, terlik, mayo, havlu, yedek ayakkabı, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

 

Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.

Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Tur Detayları

Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Sungurlu-Merzifon-Kavak-Çarşamba üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası Terme’ye gidiyoruz. Yol konaklama tesisinde güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yolumuza devam edip Ordu’ya/Teleferik istasyonuna gidip 8 kişilik kabinlere binerek Boztepe’ye çıkıyoruz. Muhteşem Ordu manzarasını seyredip fotoğraf çektikten sonra teleferikle inip aracımıza binerek yola çıkıyoruz. 30 Km yol aldıktan sonra Giresun’a gidiyoruz. Giresun Kalesi gezisi ve Topal OSMAN’ın kabrini ziyaret ettikten sonra Kale’deki kafelerde çay molası veriyoruz. Daha sonra yola çıkıp Tirebolu-Doğankent-Kürtün-Torul üzerinden yolumuza deva edip 2 saat süreli yolculuk sonrası Gümüşhane sınırları içerisinde yer alan Karaca Mağarası’na gidiyoruz. Oluşum zenginliği açısından dünyada ikinci, ülkemizde birinci sırada yer alan; kireçtaşı oluşumlu ve karsit/geçirgen bir yapıya sahip doğa harikası Karaca Mağarası’nı gezip fotoğraf çekiyoruz. Mağara gezisi, fotoğraf çekimi, çay-kahve ve alış veriş molası sonrası yola çıkıp Zigana Geçiti yakınlarındaki Bungalow evlerden oluşan Zitaş tatil köyüne gidiyoruz. Öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yola çıkıp Zigana Dağı’nın eteklerinde yer alan ve Sütlaç’ı ile meşhur Hamsiköy’ü panoramik olarak görüp ünlü sütlacın tadına bakıyoruz. Daha sonra Maçka üzerinden yolumuza devam edip Trabzon’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Trabzon’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek. Of-Çaykara üzerinden yolumuza devam edip Uzungöl’e gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme ve hazırlık sonrası yerel araçlara binerek Lustra ve Karastel Yaylaları turu için hareket ediyoruz. Yol boyunca seyir teraslarında vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte önce Lustra sonra Karaster Yaylası’na gidiyoruz. Yaklaşık 2000 m rakımda bulunan yaylada rengârenk çiçeklerin arasında yapacağımız yürüyüşler sırasında, yayla evlerini görüyor ve yöre insanıyla hoş sohbetlerle yayla kültürünü yakından tanıma olanağı buluyoruz. Uzungöl’ü en yüksek noktadan kuşbakışı muhteşem manzarasını seyredip fotoğraf çektikten sonra dönüşe geçiyoruz. Serbest zaman içinde isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra göl çevresinde gezinti yaparak İnan Tesisleri içerisinde yer alan Ağaç Müzesi’ni görüp gezdikten sonra hareket ediyoruz. Yol üzerinde kiremitli bir çatı ile kapatılmış, bölgedeki tek örnek olan Hapsiyaş Köprüsü’nde fotoğraf molası verdikten sonra yol üzerinde bir Çay Fabrikasında çayın işlenişinin tanıtımı ve alışveriş için mola veriyoruz. Mola sonrası hareket edip Rize’ye gidiyoruz. Rize Kalesi ve Botanik Parkı gezisi sonrası yöreye özgü dokuma çeşidi olan Rize Bezi/Feretiko atölyesine uğrayıp isteğe bağlı alış veriş yapıyoruz. Mola sonrası hareket edip Çayeli-Pazar-Ardeşen-Fındıklı-Arhavi üzerinden yolumuza devam edip Hopa’ya otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Hopa’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Batum için hareket ediyoruz. Sarp Sınır Kapısı’na gelip T.C. Kimlik numarası yazılı yeni Nufüs Cüzdanlarımız ile ülkemizden çıkış yapıyoruz. Yaya olarak Acara’ya giriş yaparak zengin Gürcü kültürü/doğası ile tanışıp Merhaba demeye hazırız artık. Andrew Heykeli önünde durup grup anısı fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Hz. İsa’nın 12 Havarisi/Yardımcısından biri olan Saint/Aziz Mathias’ın anıt mezarının bulunduğu, Roma dönemine ait ve Osmanlı döneminde de kullanılan Gonio/Apsaros Kalesini görüp fotoğraf çektikten sonra Batum’a doğru yolculuğumuz devam ediyor. Ülkemizde, Bayburt’tan doğup keskin kavisler yaparak deli dolu akarak Batum yakınlarında geniş bir delta oluşturarak denize dökülen Çoruh Nehri’ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsünü gördükten sonra 14 Km yol alıp Acara Özerk bölgesinin başkenti Batum/Batumi’ye gidiyoruz. Panoromik Batum turu sonrası Ünlü Argonat Efsanesine konu olmuş Altın Post Heykelini görüp/gezdikten sonra Meryemana Katedral’ini ziyaret ediyoruz. Acara Etnoğrafya/Sanat müzesi gezisi sonrası Gürcü mutfağına özgü lezzetlerle Türk damak tadına uygun bir menü ile öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemek sonrası Batum’un kuzey doğrusunda/Chakvi bölgesinde yer alan ve 19 yy’da Rus Botanikçi Krasnow tarafından kurulan, üçbinin üzerinde bitki çeşitliliği ile dünyanın en büyük ikinci botanik bahçesi konumunda olan Batumski/Botaniçiski Sad-Batum Botanik Bahçesi’ni geziyoruz. Gezi ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Batum şehir merkezinde; Türk Mahallesi ve Osmanlı yapısı Orta Camii ziyareti sonrası Drama/Opera Binasını dıştan görüp geziyoruz. Kısa süreli alış veriş molası sonrası Avrupa Meydanı, Medea Heykeli, Ay Saati, Piazza Meydanı gezileri sonrası Batum’dan ayrılıp hareket ediyoruz. Acara’dan çıkış yaptıktan sonra isteğe bağlı Free Shop’ta isteğe bağlı alış veriş yapıyoruz. Ülkemize giriş işlemleri sonrası yola çıkıp kısa süreli yolculuk sonrası Hopa’ya otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Hopa’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Borçka/Maradit-Muratlı’ya doğu yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde baraj suları altında kalmış olan Eski Köyün Camii Minaresini ve Çay Fabrikası Bacalarını görüp fotoğraf çektikten sonra Maradit Köyüne gidiyoruz. Gürcü etkileri taşıyan tarihi Ahşap Camii’yi görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Borçka’ ya gidiyoruz. Yerel araçlara binerek orman sigortalı yollardan geçerek; 1550 metre yüksekliğinde ve etrafı Kayın ve Göknar ormanları ile çevrili olan Borçka Karagöl’e gidiyoruz. Göl etrafında yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimi sonrası çay molası veriyoruz. Daha sonra dönüşe geçip Borçka’ya gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak Ekmekteknesi Restoran’da öğle yemeğimizi yedikten sonra hareket edip Hopa üzerinden yolumuza devam edip Arhavi’ye gidiyoruz. İlçe merkezinden ayrılıp 15 Km yol aldıktan sonra Çifteköprü’ye gidiyoruz. Muhteşem orman dokusu içinde yer alan Osmanlı yapısı 400 yıllık bir geçmişe sahip köprüde gezinti ve fotoğraf çektikten sonra 15 kişilik yerel araçlara biniyoruz. Kamilet Vadisi içinde sık orman dokusu içinde bir süre yol aldıktan sonra aracımızdan iniyoruz. Kalan bölümü düzenlenmiş kolay olmayan dik çıkışlı patikadan yaptıktan sonra adeta orman içine gizlenmiş ve yanına gidene kadar görünmeyen şelale ile karşılaşıyoruz. “ Neden bu kadar yürüdük, bu eziyete/yorulmaya değermiydi “ sorusunun yanıtını sizlere biz değil, muhteşem doğal güzellikteki Mençura Şelalesi veriyor. Yaklaşık 90 metre su düşümü yüksekliği olan şelalede gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası suya girmeyi isteyen misafirlerimizle hemen hazırlık yapıp şelalenin muhteşem doğal jakuzisinde bir süre suya giriyoruz. Doğal ortamda suya girmenin keyfini çıkardıktan sonra hazırlanıp aynı yoldan yürüyerek araçlarımızın bulunduğu noktaya geliyoruz. Çifteköprü’deki restoranlarda çay-kahve keyfi sonrası etrafta yapacağımız kısa gezintiler ve fotoğraf çekimleri sonrası aracımıza binip hareket edip Arhavi üzerinden yolumuza devam edip Fındıklı’ya gidiyoruz. Çağlayan Köyündeki 18.yy da yapılan tarihi Konaklar arasında yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Zeki Amca’nın Tahta Kaşık Atölyesinde çay molası veriyoruz. İsteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra hareket edip Ardeşen-Çamlıhemşin üzerinden yolumuza devam edip 60 Km yol aldıktan sonra Çamlıhemşin çıkışındaki Doğa Motel’e gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Fırtına’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ediyoruz. Fırtına Vadisi’nde yeşilin binbir tonu içinde bulunmanın keyfiyle Rum-Pontuslular zamanında sarp bir kaya üzerine inşa edilmiş tarihi Zilkale’yi görüp gezdikten sonra dönüşe geçip Çinçiva/Şenyuva Köyüne gidiyoruz. Tarihi kemerli Köprülerde gezinti/yürüyüş yaparak fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Çinçiva Kafe’de serbest mola verdikten sonra hareket edip Çamlıhemişin üzerinden yolumuza devam ederek Ayder’e/Kalegon Mevki’ne çıkıyoruz. Yürüyerek yapacağımız gezintimiz esnasında paylaşımlarda sıkça görülen Gelin Tülü Şelalesi fotoğrafı çekiyoruz. Yürüyerek merkeze doğrun inip isteğe bağlı alış veriş ve 1 saat süreli kaplıca molası veriyoruz. Mola ve yapılan etkinlikler sonrası isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra ülkemizdeki en önemli Ilıman Yağmur Ormanlarında bulunmanın keyfiyle ve muhteşem orman manzaralarından geçerek Hala Deresindeki Ata yadigarı ve kültür mirası Osmanlı döneminden kalma tarihi Taş Kemer köprüleri görüp fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra yolumuza devam Çamlıhemşin’de isteğe bağlı alış veriş molası sonrası hareket edip Pazar-Çeyeli-Rize üzerinden yolumuza devam edip yol üzerinde bulunan bıçak yapımı ile ünlü Sürmene’deki atölyelerde alacağımız bilgi ve alış veriş molası sonrası Trabzon’a/otelimize gidiyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ediyoruz. 4000 yıl öncesinde kurulmuş Trapezus/Trabzon’daki gezimize; Soğuksu Mevki’inde bulunan ve Atatürk’ün bütün mal varlığını Türk Milletine armağan ettiği, vasiyetinin bir bölümünü yazdığı Atatürk Köşküne gidiyoruz. Köşk gezisi ve fotoğraf çekimi sonrası şehir merkezine gidiyoruz. kutsal bilgelik anlamına gelen Hagia Sophia/Ayasofya Kilisesi/Müzesini rehber eşliğinde görüp gezdikten sonra sadece Trabzon’da yapılabilen Kazaziye gümüş işleme işçiliğinin tanıtılması ve isteğe bağlı gümüş alış veriş molası verdikten sonra Kent tarihi Müzesini geziyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip Akçabat’a gidiyoruz. Yöreye özgü ünlü Akçabat Köftesi menüsü ile isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra Görele-Tirebolu-Giresun-Ordu üzerinden yolumuza devam edip Perşembe’ye gidiyoruz. Yason Burnu’na gidip Yason Kilisesi’ni dışarıdan görüp fotoğraf çektikten sonra hareket edip Fatsa’ya/otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Fatsa’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Samsun’a doğru yola çıkıyoruz. Ordu’nun meşhur fındık ve mamülleri için serbest alış veriş molası sonrası yolumuza devam edip Samsun’a gidiyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın meşalesinin yakıldığı Samsun’da; Bandırma Vapuru gezisi sonrası Atatürk’ün Samsun’a çıktığı noktaya dikilen Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan Atatürk Anıtı ve çok özel Gazi Müzesi gezileri sonrası isteğe bağlı ünlü Samsun pidesiyle öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra hareket edip Şehzadeler diyarı Amasya’ya gidiyoruz. Arkeoloji ve Mumya Müzeleri gezisi sonrası Çakallar Tepesi’ne çıkıyoruz. Şehri kuş bakışı seyredip fotoğraf çektikten sonra çay-kahve molası veriyoruz. Mola sonrası Beyazıt Külliyesi içinde yer alan II.Beyazıt Camii’ni ziyaret ettikten sonra Osmanlı döneminde akıl hastalarının müzik ile tedavi edildiği günümüzde ise müze olarak kullanılan Bimarhane’yi geziyoruz. Yeşilırmak kenarında 1850 yıllarda sivil mimari ev örnekleri arasında en seçkin konak olan Hazeranlar Konağını görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak Rum/Pontus Krallarına ait Mezarları’nı geziyoruz. Yeşilırmak kenarındaki şehzadeler Büstü ve Ferhat/Şirin heykeli gezileri sonrası saat: 18.00’de Ankara’ya hareket ediyoruz. Mecitözü-Çorum-Sungurlu-Kırıkkale üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası saat: 22.45’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Bilgileri Kontrol Edin

Rezervasyon Yaptırın

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by