Ayder, Çamlıhemşin

2250₺

Covid-19 Tedbirleri Kapsamında

1.
2.
3.

07-16 Ağustos 2020

9 Gece 10 Gün Tam Pansiyon

Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz. 

07 Ağustos 2020 Cuma günü, saat 19.00’da Ankara AŞTİ’den Erzurum’a hareket ediyoruz.

 • Yerel Araç Transferleri, Yayla Transferleri,
 • Kamp Yükünün Katırlar veya Araçlarla Taşınması,
 • Tüm Konaklamalar (7),
 • Kahvaltı (8),
 • Öğle Yemekleri (7),
 • Akşam Yemekleri (7),
 • TÜRSAB Seyahat Sigortası,
 • Tüm Çevre Gezileri ve Rehberlik Hizmetleri

Ankara-Erzurum, Pazar-Ankara Arası Tarifeli Seferler ile Gidiş – Dönüş Otobüs  veya Uçak Bileti,

Pansiyon ve Otellerde Alınan Ekstra Yiyecek ve İçecekler, Tüm Alkollü İçecek, Rehber ve Aşçı Bahşişleri, Kişisel Harcamalar ve Ayder’de Öğle Yemeği, Son Gün Akşam Yemeği

23.00 İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat
23.05 Milli Kütüphane Önü
23.10 Armada Önü
23.15 Cepa/Kentpark arası
23.20 Bilkent Köprü Altı
23.25 Hacettepe/Beytepe Köprü Altı
23.30 Ümitköy Köprü Altı
23.35 Gordion Yan Yol
23.40 Korukent Otobüs Durağı
23.45 Yaşamkent/BP Önü

Doğada ve yükseklerde yapılacak yürüyüş ve tırmanış etkinlikleri riskli etkinlikler olup katılımcıların bu durumu bildikleri varsayılarak etkinliklere katıldıkları kabul edilir. Bu etkinlik boyunca toplamda 75 km yükseklerde yürüyüş yapılacağı düşünülmelidir. Bu nedenle bu etkinliği yapabilecek ve etapları yürüyebilecek kondisyona sahip, deneyimli ve donanımlı kişilerin bu etkinliğe katılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra; akut sağlık sorunları olan, kalp-damar sistemleri ile solunum sistemlerinde sorunları olan kişilerin bu tür etkinliklere katılmamalarını öneriyoruz. Bu etkinliğe katılan bütün katılımcıların bu uyarıyı görmüş, okumuş ve olası etkinlik sırasında yaşanacak kaza ve yaralanmaları kabul etmiş oldukları varsayılacaktır.

1- Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
2- Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, kültürel ve arkeolojik değerlerimiz ile bitki örtüsünü ve yabanıl yaşamı korumaya her zaman özen gösteriyoruz.
3- Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
4- Kask acentamızdan kiralanabilecek olup etkinlik boyunca kiralama ücreti 50.00 TL olacaktır.
5- Konaklama; Yaylalar köyünde pansiyonda konaklama (2), Dilberdüzü kamp yerinde çadır konaklama (3), Yukarı Kavron yaylasında Şahin pansiyonda konaklama (1), Çamlıhemşin Doğa Motel’de konaklama (1) şeklinde olacaktır.

Yürüyüş ayakkabısı, rahat bir yürüyüş giysisi, sırt çantası, şapka, bere, yağmurluk, yedek ayakkabı, yedek giysi, uyku tulumu, mat, çadır, mayo, ıslanabilir tişört ve kıyafetler, suya girme ayakkabısı, hafif ince havlu, güneş gözlüğü ve kremi, polar veya kazak, su kabı, kişisel malzemeler, fotoğraf makinası ve aksesuarları.

1-Olgunlar/Meredet Mahallesi : 1. ve 5. Geceler Kaçkar Pansiyon
2-Dilberdüzü Kamp Yeri : 2.3.4 Geceler. Çadırda konaklama
3-Yukarıkavron Yaylası Şahin Pansiyon : 6.Gece
4-Çamlıhemşin Doğa Motel : 7.Gece

Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.

Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Tur Detayları

Kırıkkale-Yozgat-Sivas-Erzincan üzerinden yolumuza devam edip yaklaşık 12.5 saat süreli yolculuk sonrası saat 07.30’da sabah erken saatlerde Erzurum’a gidiyoruz. Yerel aracımıza binerek bir otelde yapacağımız kahvaltı sonrası kamp içine gerekli malzemelerin bir bölümünü aldıktan sonra kısa süreli Erzurum şehir gezisi turu yapıyoruz. Tur sonrası hareket edip Tortum Gölü Seyir Terası’nda vereceğimiz kısa süreli fotoğraf molası sonrası Tortum Şelalesi’ne gidiyoruz. Gezi, fotoğraf ve tur sonrası yolumuza devam edip Yusufeli’ne gidiyoruz. Öğle yemeğimizi cağ kebabı menüsü ile afiyetle yedikten sonra eksik kalan malzemelerimizi alıp yerel aracımızla Barhal’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Ayı Hamamı jakuzisinde isteğe bağlı suya girmeyi denedikten sonra Barhal’a gidiyoruz. 50’li yıllarda Gürcü Krallığı hâkimiyetinde kalan bölgede, dönemin en güzel inanç yapıları arasında yer alan Barhal Kilisesi/Cami’sini görüp gezdikten sonra hareket edip muhteşem bir vadi ve orman dokusu içinden yükselmeye devam edip Heveg/Yaylalar Köyü üzerinden Olgunlar/Meredet Mahallesi’ne gidip pansiyonumuza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Çay-kahve molası ve yapılacak dağ sohbetlerinin ardından katırlara yüklenecek malzemeleri ayırıp erkenden yatıyoruz. Geceyi Olgunlar’da geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yaklaşık Araç Transfer Süresi: 10-11 saat,

Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Olgunlar Mahallesi: 2140 metre, yürüyüş etkinliği yoktur,

Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası kamp eşyalarının katırlara yüklenmesiyle 7.5 km mesafeli ve 4.5 saat sürecek yürüyüş etkinliğimize başlıyoruz. Barhal Çayı boyunca Osmanlı döneminden kalma sağlı sollu Pag/eski yerleşim kalıntılarından geçerek Hastaf/Haristav Yaylası’na geliyoruz. Burada bir süre dinlenip mis gibi soğuk sudan içtikten sonra yürümeye devam edip Gaymovitin Deresi’nden geçerek 2885 metre yükseklikteki uluslararası kamp yeri olan Dilberdüzü’ne çıkıyoruz. Kampın kurulması ve yerleşme sonrası öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Bütün arkadaşlarımızın katılımıyla yüksek irtifaya uyum için kampın güneyindeki tepe altlarına kadar tırmanıp fotoğraf çekiyoruz. Dağ etkinlikleri ve zirve çıkışı hakkında verilecek bilgiler sonrası akşam yemeğimizi yedikten sonra erkenden yatıyoruz. Geceyi Dilberdüzü’nde geçiriyoruz.

GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş Mesafesi ve Süresi: 7.5+4 km, 5-2.5 saat,

Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Dilberdüzü kamp yeri ve uyum tırmanışı: 2975 metre,

Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri.

Sabah saat 02.30’da kalkıp hazır kek ve çay içerek 18 km mesafeli ve toplamda 14 saat süreli etkinliğimizde zirve rotası üzerinde tırmanmaya başlıyoruz. Deniz gölü yakınlarında getirdiğimiz malzemelerle güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra Deniz Gölü üzerinden geçerek klasik zirve rotasından inişli çıkışlı setlerden yürüyerek saat 10.30’da 3937 metre yüksekliğindeki Kaçkar Ana Zirvesine ulaşıyoruz. Zirvede doyumsuz manzara eşliğinde etrafı seyredip fotoğraf çekiyoruz. Deftere duyguların yazılması ve grup anısı fotoğraf çekimleri sonrası aynı rota üzerinden inişe geçiyoruz. Teras olarak bilinen yerde öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Deniz Gölü Plajı’nda suya girme molası verip daha sonra kampımıza dönüyoruz. Esnetme hareketleri ve çay-kahve keyfi sonrası zirve tırmanışı hakkında yapılan hoş sohbetlerle birlikte akşam yemeğimizi yedikten sonra yatıyoruz. Geceyi Dilberdüzü’nde geçiriyoruz.

GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş Mesafesi ve Süresi: 19.50 km, 13-14 saat,

Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Kaçkar Zirve: 3937 metre,

Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, kumanya öğle yemeği ve akşam yemeği.

Dileyen katılımcılarımız bugünü dinlenmek için geçirebilirler. Kendini dinç ve iyi hisseden katılımcılarımız için erkenden kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası 11 km mesafeli ve toplamda 7 saat süreli etkinliğimizde Kaçkar zirve rotası üzerinde yükselerek 3100 metre civarında sola dönüp Kızılsırt olarak adlandırdığımız sırt hattına çıkıyoruz. Küçük adımlarla yükselip basit kaya tırmanışları ile yan geçiş yaparak Adsızgöl’ü göreceğimiz başka bir sırt hattına ulaşıyoruz. Etrafı seyredip fotoğraf çektikten sonra gölün sol yanındaki kar kulvarından yürüyerek Adsızgöl’e gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak Adsızgöl’de suya girmeyi denedikten sonra kumanya olarak hazırlanan öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası bir süre siesta yapıyoruz. Daha sonra kuzey doğu yönünde tırmanıp 3365 metre ve 65 metre derinlikte, muhteşem bir göl olan Deniz Gölü’ne gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak “ Yusuf, yusuf, Yusuf ”sesleri eşliğinde Deniz Gölü’nde suya girmeyi denedikten sonra inişe geçip kampımıza dönüyoruz. Esnetme hareketleri ve çay-kahve keyfi sonrası bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra milyonlarca yıldız ve gezegenin altında kamp ateşi etrafında özel içeceklerimiz eşliğinde, Kaçkar Korusu eşliğinde şarkılar söyleyerek doğada ve dağlarda olmanın keyfini çıkarıyoruz. Geceyi Dilberdüzü’nde geçiriyoruz.

GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş Mesafesi ve Süresi: 11 km, 6-7 saat,

Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Deniz Gölü sırtı: 3465 metre,

Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, kumanya öğle yemeği ve akşam Yemeği.

Saat 07.00’de kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp katırlara yüklüyoruz. Bugün bizim için sakin bir gün, hiç acelemiz yok. Bir süre daha kampta kalıp çay-kahve keyfi sonrası orada bulunanlarla vedalaştıktan sonra zirve yapmış olmanın keyfiyle ve belki bir daha buraları görme düşüncesiyle inişe geçiyoruz. 7.5 km mesafeli ve 3.5 saat süreli etkinliğimizde fotoğraf çekerek ve yavaş yavaş yürüyerek, Gaymovitin Deresi ve Hastaf Yaylası’ndan geçerek öğleden sonra Olgunlar Mahallesi’ne geliyoruz. Yöresel bir menü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra pansiyonumuza yerleşiyoruz. Bugünün geri kalanını serbest zaman olarak geçiriyoruz. Dileyenler dere kenarında ayaklarını suya sokabilir, dileyenler odasında dinlenebilir, kitap okuyabilir ve etrafta küçük gezintiler yapabilir. Akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra tavla, okey oyunları oynayarak ve dağ/zirve sohbetleri yaparak zaman geçiriyoruz. Geceyi Olgunlar’da geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 7.5 km, 3.5 saat,

Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Olgunlar Mahallesi: 2130 metre,

Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri.

Sabah saat 03.00’da kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızın araca/katıra yüklenmesi sonrasında 18 km süreli ve toplamda 10 saat süreli etkinliğimizde Dobe/Dibe Vadisi’ne girerek yürüyüşümüze başlıyoruz. Dobe Yaylası ve Dobe Düzü’nden geçerek tırmanmaya devam edip Osurtan yokuştan “ Yusuf, yusuf, Yusuf ” sesleriyle Artvin ve Rize’yi bir birinden ayıran Lanetleme Geçidi’nden geçerken Kaçkar zirveye bir kez daha uzaktan “ merhaba ” diyoruz. Karadeniz Gölü’nün üstündeki Yukarı Kavrun rotasına tırmanıp Şahin Gölü’ne gidiyoruz. Göl sahilinde isteğe bağlı yüzme molası verdikten sonra Büyük Deniz Gölü’ne gidiyoruz. Kısa bir yüzme molası sonrası kumanya olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra muhteşem bir doğa ve flora örtüsünden “lay lay lom” bir yürüyüşle Yukarı Kavrun Yaylası’na gidiyoruz. Pansiyonumuza yerleştikten sonra odalarımızda bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi Firdevs Hanımın hazırladığı yöresel lezzetler eşliğinde afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Şahin Kafe’de laz kültürü, okey, tavla oyunları ile zaman geçirip gelen gruplarla yapılan sohbetler ederek geçiriyoruz. Geceyi Yukarı Kavrun Yaylasında geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: OYürüyüş mesafesi ve süresi: 16.50 km, 10-12 saat,

Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Lanetleme Geçidi: 3160 metre,

Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri.

Sabah saat 08.00’de kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp aracımıza yükleyerek Ayder’e gönderiyoruz. 11 km mesafeli ve 4 saat süreli etkinliğimizde saat 11.00‘de yürüyüşümüze başlayarak Aşağıkavron Yaylası’ndan yürümeye devam edip muhteşem güzellikteki doğal orman dokusundan geçerek Kaledüzü/Galerdüzü’ne geliyoruz. Çay-kahve molası sonrası yürümeye devam edip Ayder girişindeki Kalegon Mevkii’nde bulunan Gelintülü Şelalesi’nin fotoğrafını çekiyoruz. Yürüyerek aşağıya inip isteğe bağlı kaplıca keyfi sonrası öğle yemeği ve alış veriş için serbest zaman veriyoruz. Saat 15.30’da hareket edip ülkemizin en muhteşem yağmur ormanlarından geçerek Çamlıhemşin’e doğru yol alıyoruz. Hala Deresi üzerindeki ata yadigârı Hala Kemerli Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra Çamlıhemşin çıkışındaki Doğa Motel’e gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi motelimizde yiyoruz. Geceyi Fırtına Deresi’nin coşkulu gürültüsü eşliğinde geçiriyoruz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Bugün için katılımcılarımızın istemesi halinde; Avusör-Galezna Buzul Gölü-Galerdüzü/Kaledüzü arasında doğa yürüyüşü yapabiliriz. Bu etkinlik tercih edilmesi halinde Ayder-Avusör arası araç bedeli katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 13 km, 4 saat,

Deniz Seviyesinden Yükseklikler: Ayder Yaylası/Fırtına Vadisi: 1650/50 metre,

Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı ve akşam yemeği.

Dâhil Olmayan Yemekler: Öğle yemeği

Sabah saat 08.00’de kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Ortan Köyü’ne yapacağımız kısa süreli gezinti ve fotoğraf turu sonrası Doğa Motel’den aracımıza binerek Fırtına Vadisi boyunca yol alıp yeşilin bin bir tonu içinde bulunmanın keyfiyle Palovit Şelalesi’ne gidiyoruz. Doğal orman dokusu içinde, Palovit Vadisi’nde bulunan muhteşem güzellikteki şelaleyi görüp fotoğraf çektikten sonra Çat Yolu üzerinde bulunan Şimşir Ormanı alanına gidiyoruz. Yaşlı şimşir ağaçlarını görüp fotoğraf çektikten sonra önceden birlikte belirlediğimiz menü ile öğle yemeğimizi Fırtına Deresi dibinde afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası hareket edip Zilkale’ye gidiyoruz. Rum-Pontuslular zamanında sarp bir kaya üzerine inşa edilmiş, yol kontrol noktası, konaklama yeri ve ileri karakol gibi misyonlar üstlenen tarihi Zilkale’yi görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Çinçiva/Şenyuva Köyüne gidiyoruz. Çinçiva Kafe’de çay-kahve molası verdikten sonra tarihi kemerli Köprülerde gezinti yaparak fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra aracımıza binip Doğa Motel’e gidiyoruz. Eşyalarımızı araca yükleyip hareket edip Çamlıhemşin’de kısa süreli alış veriş molası sonrası yolumuza devam edip Ardeşen ayrımındaki Atmaca heykelinde grup ve gezi anısı fotoğraf çektikten sonra Pazar’a gidiyoruz. Saat 17.00’de hareket eden Ankara otobüsüne binip, Pazar sabahı saat 07.00 civarında Ankara’ya gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliliğinde birlikte olabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Tur Türü: Konaklamalı Tur
Süre: 9 Gece 10 Gün
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon: Rize
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Cuma
  07/08/2020
  Pazar
  16/08/2020
 • Yetişkin
  7-12 Yaş Arası Çocuk
 • 2250₺
  2050₺
Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by