Ağrı

1,850

ÖNEMLİ HATIRLATMA:


Etkinliklerimiz Corona, Covid 19 tehlikesine karşı katılımcılarımızın enfekte olmaması için araç ve gezi alanlarında tüm önlemler alınacak ve sosyal mesafe kuralına göre etkinliklerimiz yapılacaktır.

Buna göre;
1-Bütün katılımcılarımızın araç içinde ve molalarda maske takmaları zorunlu olacaktır.

2-Araçlarımız dezenfekte edilecek, araçta dezenkfektan bulunacak ve araçların koltuk kapasitesi yarıya düşürülerek bütün katılımcılarımız tek oturacaklardır.

3-Corana Virüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar hiçbir etkinliğimizde toplu ve organize yemek etkinliği yapılmayacaktır.

Tur Türü: Konaklamalı Tur
Süre: 5 Gece 6 Gün
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon: Ağrı
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Cuma
  11/09/2020
  Çarşamba
  16/09/2020
 • Yetişkin
 • 1,850

Büyük Ağrı Dağı Zirve Çıkışı. 5137 Metre

Tarihler

10-15 Temmuz 2020

21-26 Ağustos 2020

11-16 Eylül 2020

5. Gece, 6 Gün

Tam Pansiyon

Saat: 14.30’da Ankara Esenboğa Havaalanı İçhatlar Terminali’nde buluşuyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası saat: 15.55’te Anadolujet’in TK 7096 sefer sayılı uçağı ile Ağrı için havalanıp 1.35 saat süreli uçuş sonrası saat: 17.30’da Ağrı Ahmedi Hani Havaalanı’na iniyoruz. Bagajlarımızı aldıktan sonra önceden ve farklı şekillerde gelen arkadaşlarımızla saat: 17.30’da  buluşup bizi bekleyen transfer aracımıza binerek toplamda 110 Km ve 1 saat 30 dakika süreli yolculuk sonrası Doğubeyazıt’a/otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası kişisel alış veriş ve tırmanış hazırlıkları sonrası rehberimiz tarafından Ağrı dağı çıkışı hakkında ön bilgiler alıyoruz. Geceyi Doğubeyazıt’ta geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ayrılarak transfer aracımız olan kamyona binerek hareket ediyoruz. Ağrı Dağı manzarası eşliğinde yolumuza devam edip tozlu ve tangur tungur yollardan geçerek 2800 m yüksekliğindeki Çevirme Köyü’ne gidiyoruz. Köyde kamp eşyalarımızı katırlara yükledikten sonra 3200 Metre Kampı’na kadar hafif bir eğimde tırmanarak çıkıyoruz. Yaklaşık 5 saat süreli bu yürüyüşümüzde bol su bulundurmanızı öneriyoruz. Çadır evlerden oluşan birkaç yayladan geçip şirin çocukların meraklı bakışları arasında 3200 m Kampalanı’na varıp zaman kaybetmeden çadırlarımızı kuruyoruz. Sabah ve akşamları suyun olduğu ve dağda yeşil çim örtüsünün olduğu tek yer olan kamp alanımızda kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeği hazırlıkları ve yemeğin birlikte yenilmesiyle sırt çantamızı hazırlayarak erkenden yatıyoruz. Geceyi 3200 m Kampı’nda geçiriyoruz.

Güne biraz daha dinlenmiş olarak başlıyoruz. Erken kalkıp dağ ortamında yapacağımız güzel bir kahvaltı sonrası 4200 m  Kampı için tırmanmaya başlıyoruz. 4200 m’ye fazla belirgin olmayan bir patikadan  çoğunlukla taş ve kaya olan zeminden tırmanarak yükselmeye devam ediyoruz. Yaklaşık 3 saat süreli tırmanma sonrası 4200 Metre Kampı’na çıkıyoruz. Burası çadır kurmak için oldukça kısıtlı bir alana sahip. Genelde taşların temizlenmesi veya düzeltilmesi sonucu açılmış alanlara kamp kurulabiliyor. Fazla kalabalık değilse uygun yerler bulup kampımızı kuruyoruz. Kumanya olarak yenilecek öğle yemeği sonrası bir süre dinleniyoruz. Burada bünyeye bağlı olarak baş ağrısı olabilir. Zirve çıkışı için rehberimizden önemli bilgiler alıp zirve için hazırlanıyoruz. Bu yükseklik manzara açısından oldukça iyi bir konumda. Havanın açık olması durumunda  Doğubeyazıt’ı, Küçük Ağrı’yı ve İran’ı görebilmek mümkün. Akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra erkenden yatıyoruz. Geceyi 4200 m Kampı’nda geçiriyoruz.

HATIRLATMA:

Zirve çıkışı yapmak istemeyenler günü serbest zaman olarak geçirebilirler. Bu durumda erken kalkmalarına gerek yoktur.

ZİRVE ETKİNLİĞİ:

Gece saat: 02.00’de kalkıyoruz. Rehberimizin iyi hava için uygunluk vermesiyle  ve kahvaltının hazırlanmasıyla güzel bir kahvaltı yaparak Zirve tırmanışına başlıyoruz. Zirve yolunun oldukça dik ve hissedilen oksijen azlığı nedeniyle oldukça yavaş bir tempoda tırmanarak yükselmeye devam ediyoruz. Havanın açık olması halinde Ağrı Dağı’nın görüntüsü Iğdır Ovası’na düşüp ayaklarınız altında hissedebileceksiniz. Gölgesini gördüğünüz dağa çıkarken ayrı bir heyecan duyacaksınız. 4900 Metre civarında Buzul örtüsüne girip rehberimizin kurduğu sabit istasyonla kramponlarımızı takarak tek sıra halinde platodan geçerek yükselmeye devam ediyoruz. Son etabı çıkarken doruk noktasına ulaşan heyecanla Ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan 5137 Metre yüksekliğindeki Büyük Ağrı Dağı’nın zirvesine ulaşıyoruz. Havanın açık olması durumunda Ermenistan, Nahçivan, İran ve Van Gölü’nü  görebilmek mümkün. Havanın rüzgarlı olma ihtimaline karşı,  kısa süreli fotoğraf çekimleri ve Zirve defterine duygu ve düşüncelerin yazılması sonrası aynı noktadan emniyete girip buzul örtüsünden çıkıyoruz. Oldukça kısa süren iniş sonrası 4200 m Kampı’na geliyoruz. Sıcak çorba ve çay ikramı sonrası 1 saat süreli çadırlarda dinlenip hep birlikte kampımızı toplayarak inişe geçiyoruz. Dikkatli bir şekilde inişe geçip yürüyerek 3200 m Kampı’na iniyoruz. Kampımızı kurarak akşam yemeğimizi yiyoruz. Geceyi 3200 Metre Kampı’na geçiriyoruz.

Havanın aydınlanmasıyla kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Artık bugün Ağrı’ya veda edeceğiz. Zirve yapmış olmanın keyfi ve dağdan ayrılmanın hüznü ile kampımızı toplayıp katırlara vererek inişe geçiyoruz. Yaklaşık 4 saat süreli iniş sonrası Çevirme Köyü’ne varıyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımıza binip yine tozlu ve tangur tungur yollardan geçerek Doğubeyazıt’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra  isteğe bağlı öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası günü dinlenerek ve dağın yorgunluğunu üzerimizden atarak geçiriyoruz. Akşam üstü isteğe bağlı olarak şehri keşf etmeye çıkıp elektronik eşyaların satıldığı Kapalı Çarşı’da serbest alış veriş molası ve gezinti sonrası aracımızla otelimize dönüyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Doğubeyazıt’ta geçiriyoruz.

Sabah geç kalkıp dağın ve gezinin tüm yorgunluğunu üstümüzden atmış olarak kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızı düzenleyip dönüş için hazırlık yaptıktan sonra rehberimizin önerisiyle isteğe bağlı olarak ve ayrı bir ücret ödeyerek günübirlik tur için hareket ediyoruz. Doğubeyazıt’ın 5 Km doğusunda, dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan İshak Paşa Sarayı, Osmanlı’nın  Lale Devri’ndeki son büyük anıt yapısı konumundadır. Yapımı tam 100 yıl süren 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri oldukça büyük olan bu muhteşem sarayı görüp gezdikten sonra hemen yakınındaki Kürt yazının ve İslami düşünüşünün en önemli ismi olarak kabul edilen, bir aşk romanı olan ve ilk Kürt romanı olma özelliğini de taşıyan  ” Mem ile Zin/Mem-u Zin “in yazarı olan Ahmed-i Hani’nin Türbesini ziyaret ettikten sonra hareket edip Büyük  ve Küçük Ağrı Dağı manzaraları eşliğinde yolumuza devam edip Telçeker-Üzengili Köyleri arasında doğal bir gemi kalıntısı görüntüsünde olan ve  Nuh’un Gemisi olduğuna inanılan Gemi’ye benzer  oluşumu çok yakından görüp gezdikten  sonra hareket edip ilçe merkezinde isteğe bağlı olarak öğleden sonrası yemeğimizi yedikten sonra otelimizden eşyalarımızı aldıktan sonra saat: 15.15’te Ağrı’ya hareket ediyoruz. Toplamda 110 Km ve 1 saat 30 dakika süreli yolculuk sonrası Ahmedi Hani Havaalanı’na gidiyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası saat: 18.00’de Anadolujet’in TK 7097 sefer sayılı uçağı ile havalanıp 1.45 dakika süreli uçuş sonrası saat: 19.45’te Ankara Esenboğa Havaalanı’na iniyoruz. Bagaj alımı sonrası grup arkadaşlarımızla bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayılıyoruz.

HAREKET NOKTAMIZ

10-15 Temmuz tarihinde katılacak olanlar;

10 Temmuz 2020 tarihinde saat: 14.30’de Ankara Esenboğa Havaalanı’nda buluşuyoruz.

21-26 Ağustos tarihinde katılacak olanlar;

21 Ağustos 2020 tarihinde saat: 14.30’de Ankara Esenboğa Havaalanı’nda buluşuyoruz.

11-16 Eylül tarihinde katılacak olanlar;

11 Eylül 2020 tarihinde saat: 14.30’de Ankara Esenboğa Havaalanı’nda buluşuyoruz.

— Havaalanı transferi(2)

— Doğubeyazıt’ta otelde konaklama(1+1)

— Yerel ulaşımlar,

— Dağ transferleri,

— Katırla kamp eşyaların taşınması,

— Çadır ve Mat temini,

— Çadır’da konaklama(3),

— Kumanya öğle yemeği(3),

— Akşam yemeği(5),

— Kahvaltı(5),

— Dağ Mihmandarlığı ve Rehberliği,

— Tüm çevre gezileri ve zirve çıkışları,

— TURSAB Seyahat Sigortası,

—  Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati,

— Acenta refakati.

— İlk ve son gün 2 gün öğle yemekleri,

— Verilecek kahvaltı ve yemek menüleri dışında kalan her türlü yiyecek ve içecekler,

— Kask temini(zorunlu),

— Son gün akşam yemeği,

— Kişisel harcamalar,

Uygun bir sırt çantası, dağ koşullarına uygun iyi bir yürüyüş ayakkabısı, kalın çorap, mevsime ve etkinliğe uygun rahat  giysiler, koruyucu giysi ve kapşonlu mont, kamp eşyaları, tepe lambası veya el feneri, baton(isteğe bağlı), tozluk, karbonhidratlı yiyecekler, bere, eldiven, şapka, bandana vs, kişisel malzeme ve ilaçlar, koruyucu ve ısı üretici bantlar, fotoğraf  makinası ve aksesuarları,  en az 1.50 litre su.

 • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
 • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
 • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
 • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile
 • yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.
 • Çadır, mat, uyku tulumu kişilere ait olup olmayan arkadaşlarımıza yardımcı olunacaktır.
 • Bu etkinlikte baret kullanılması zorunlu olup acentamızdan kiralamak mümkün olacaktır.
 • Kamp malzemesi ve kişisel eşyalar katırlarla taşınacak olup gerekmeyen eşya alınmamasına özen gösterilecektir.

Doğada ve yükseklerde yapılacak yürüyüş ve tırmanış etkinlikleri riskli etkinlikler olup katılımcıların bu durumu bildikleri varsayılarak etkinliklere katıldıkları kabul edilir.

Akut sağlık sorunları olan, kalp-damar sistemleri ile solunum sistemlerinde sorunları olan katılımcıların bu tür etkinliklere katılmamaları önerilmektedir. Bu etkinliğe katılan bütün katılımcıların bu uyarıyı görmüş, okumuş ve olası etkinlik sırasında yaşanacak kaza ve yaralanmaları kabul etmiş oldukları varsayılacaktır.

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by