Akseki

545₺

Akseki, Ormana Köyü, Düğmelievler-Altınbeşik Mağarası, Eynif Ovası Yılkı Atları Gezisi.
08-09 Mayıs 2021 Cuma-Cumartesi
*** Yarım Pansiyon(+) ***


DİĞER TUR TARİHLERİ
1-12/13 Haziran 2021 Cumartesi-Pazar
2-10/11 Temmuz 2021 Cumartesi-Pazar
3-07/08 Ağustos 2021 Cumartesi-Pazar
4-11/12 Eylül 2021 Cumartesi-Pazar
5-09/10 Ekim 2021 Cumartesi-Pazar

Antik çağda Anadolu’da bölgelerden birinin adı Psidia olarak tanımlanıyordu. Psidia genel anlamda; Isparta, Budur, Yalvaç, yani Torosların önü ve güney yamacındaki bölgeleri ve yerleşimleri kapsıyordu. Psidia Bölgesinde yer alan Antalya’ya bağlı Akseki-İbradı, ülkemizin özgün sivil mimari örneklerini barındıran ender yerleşimleri arasında yer alır. Bu bölgedeki evler; bağlayıcı harç kullanılmadan, taşıyıcı ahşap ve kuru taş duvar ile yapıldığı görülmektedir. Bu mimari ve gelenek, yüzlerce yıl öncesinden Ermeni, Rum, sonrasında ise Türk ustalar tarafından devam ettirildiği bilinmektedir.
Toros dağlarının eteklerinde ve antik çağlardan kalan kalıntılardan dolayı Erymna Antik Kenti olarak da bilinen ve günümüzde Ormana adını Köy; tarihine, geleneklerine, mimarisine sahip çıkan bir yerleşim konumundadır. Düğmeli Evler olarak tanımlanan bu evler Ormana Active Projesi kapsamında restore edilip, koruma altına alınarak günümüzde turizme kazandırılmıştır.
Muhteşem doğası ve kendini yıllarca koruyan gelenekleri, mimarisi ile Ormana Köyü, ziyaretçilerine huzur dolu bir ziyaret olnağı sunmaktadır. İbradı İlçesi içinde kalant Eynif Ovası’nda, sayıları yaklaşık 800-1000 arası değişen yılkı atları, vahşi güzellikleri ile ziyaretçilerini âdeta büyülüyor. Doğal ve tarihi güzellikleriyle bizlere keyifli saatler yaşatacak Ürünlü köyü, Akseki Sarıhacılar Köyü, koşulların uygun olması halinde botla gezeceğimiz Altınbeşik Mağarası gezimizi alanlarımızı oluşturacaktır.
Ormana’yı ve yöreyi daha yakından tanıtmak ve sizleri yepyeni bir tatil anlayışı ile tanıştırıp, yöresel akşam yemeği eşliğinde Düğmeli Evler içinde bulunan butik otellerde misafir edeceğimiz bu benzersiz doğa şölenine sizleri de bekliyoruz. Davetlisiniz.

PROGRAMIMIZ;
07 Mayıs 2021 Cuma günü saat: 23.55’te Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminde buluşup hareket ediyoruz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA:


Etkinliklerimiz Corona, Covid 19 tehlikesine karşı katılımcılarımızın enfekte olmaması için araç ve gezi alanlarında tüm önlemler alınacak ve sosyal mesafe kuralına göre etkinliklerimiz yapılacaktır.

Buna göre;
1-Bütün katılımcılarımızın araç içinde ve molalarda maske takmaları zorunlu olacaktır.

2-Araçlarımız dezenfekte edilecek, araçta dezenkfektan bulunacak ve araçların koltuk kapasitesi yarıya düşürülerek bütün katılımcılarımız tek oturacaklardır.

3-Corana Virüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar hiçbir etkinliğimizde toplu ve organize yemek etkinliği yapılmayacaktır.

Tur Türü: Konaklamalı Tur
Süre: 1 Gece 2 Gün
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon: Konya
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Cumartesi
  08/05/2021
  Pazar
  09/05/2021
 • Yetişkin
 • 545₺

Akseki, Ormana Köyü, Düğmelievler-Altınbeşik Mağarası, Eynif Ovası Yılkı Atları Gezisi

08-09 Mayıs 2021 Cuma-Cumartesi

*** Yarım Pansiyon(+) ***

TUR TARİHLERİ

12/13 Haziran 2021 Cumartesi-Pazar
10/11 Temmuz 2021 Cumartesi-Pazar
07/08 Ağustos 2021 Cumartesi-Pazar
11/12 Eylül 2021 Cumartesi-Pazar
09/10 Ekim 2021 Cumartesi-Pazar

Bu geziye ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.

Ankara-Gölbaşı-Kulu-Cihanbeyli-Konya-Seydişehir üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabahın erken saalerinde İbradi’ye bağlı Ormana Köyü’ne gidip güne güzle bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlıklarımızı tamamlayarak 10-12 Km süreli doğa yürüyüşü etkinliğimize başlıyoruz. Torosların muhteşem doğasında sedir/katran ağaçlarının hakim olduğu Psidia Bölgesi içinde olan bölgede yürüyerek Ormana’nın genel manzarasına hakim Onas Tepesi’ne çıkıp Köyü panaromik olarak seyredip fotoğraf çektikten sonra Eynif Ovası yönünde yürümeye devam ediyoruz. Osmanlı Dönemi’nden kalma, 90 bin dönüm alana sahip Eynif Ovası; 800-1000 arasında değişen Yılkı Atları’na ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda tarihi İpek ve Baharat Yolu üzerinde olması nedeniyle, bir Selçuklu Mimarisi olan ve İpekyolu üzerinde her 40 Km de bir inşaa edilen Tolhan’a da ev sahipliği yapıyoruz. Yılıkı Atları’nı seyredip fotoğraf çektikten sonra önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası bambaşka bir doğanın içinde huzurla başbaşa olmanın keyfiyle aracımıza binerek Ormana’ya hareket ediyoruz. Köye gelip kısa süreli dinlenme sonrası 1850 li yıllarda inşaa edilen sivil mimari ev örenkleri olan “ Düğmeli Evlerin “ bulunduğu sokaklarda gezintiye çıkıyoruz. Önceleri; Ermeni, Rum ve sonrasında ise Türk ustalar tarafından devam ettirililen ve bölgede mimari bir gelenek olan Düğmeli Everi görüp gezerek fotoğraf çektikten sonra Ormana Active Projesi kapsamında Düğmeli Evler’de oluşturulan butik otellere gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra canlı müzik ve yörsel lezzetler eşliğinde akşam yemeğiemizi afiyetle yiyoruz. Geceyi bambaşka bir doğada Ormana’da geçiriyoruz.

Bambaşka bir doğada ve 1000 Metre yüksekliği ile Ormana’nın huzurlu ortamında erken kalkıp güne güzle bir kahvaltı yaparak başıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı aracımıza yükleyerek Altınbeşik Milli Parkı’na gidiyoruz. İlk olarak 1966 yılında Dr. Temuçin AYGEN tarafından keşfedilen ve bir kaç katlı olan Altınbeşik Düdensuyu Mağarası, yeraltından Beyşehir Gölü ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Arzu eden katılımcılarımızla, mevsim ve hava koşullarının uygun olması durumunda bota binerek; yaklaşık 200 Metre uzunlukta bir yeraltı gölü üzerinden içeri girerek Altınbeşik Mağarası’nıu derinliklerini görüp gezeceğiz. İçinde sayısız göller bulunan bu yeraltı sistemi ve mağarası, halen yurdumuzun bilinen en büyük mağarası konumundadır. Mağara içinde; sarkıtlar, dikitler, traverten gölleri ve benzeri oluşumlar çarpıcı olup büyüleneceğinizi düşünüyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip ürünlü Köyü’ne gidiyoruz. Çay-kahve molası sonrası hareket ederek ayrılmak istemediğimiz Ormana’ya gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra hareket ederek kısa süreli yolculuk sonrası İbradi’ye gidiyoruz. İlçede yapacağımız kısa süreli gezinti kapsamında; sokaklarında gezintiye çıkarak Osmanlı Kadı Konakları ve Mezarlıkları’nı görüp gezdikten sonra 1100 yıllık Arap Astık isimli kestane ağacının etrafında halkalanarak, el ele tutuşup fotoğraf molası veriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip muhteşem örüntüler ve doğal orman dokusu içinde yol alarak Sarıhacılar Köyü’ne giderek 800 yıllık ahşap kaplı Camii’sini gördükten sonra tarihi Osmanlı Yolu’nda kısa süreli gezinti yapıyoruz. Gezinti sonrası hareket edip kısa süreli yolculuk sonrası Akseki’ye gidiyoruz. Müze’ye dönüştürülmüş olan büyük bir konağı görüp gezerek fotoğraf çekiyoruz. Akseki’den ayrılarak hareket edip Manavgat Irmağı’nın dağdan ilk çıktığı nokta olan Melas Vadisi ve Üzümdere Irmağı’nı görüp fotıoğraf çektikten sonra saat: 17.00’de Ankara için hareket ediyoruz. Aynı yol üzerinden yolumuza devam ederek yol dinlenme tesislerinde verceğimiz molalar sonrası hareket ederek saat: 23.45’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

HAREKET NOKTAMIZ

07 Mayıs 2021 Cuma günü Kumrular/İzmir Caddesi kesişimi, saat: 23:55

Kumrular/İzmir Caddesi : 23:55
Milli Kütüphane : 00:00
Armada : 00:05
Ufuk Üniversitesi önü : 00:10
Taarus AVM önü : 00:15
Konya Yolu Dikmen Kavşağı: 00:20
İncek Köprü altı : 00:25

Özel araçla ulaşım,
Araçta kek, sıcak-soğuk içecek ikramları,
Kahvaltı(2),
Öğle yemeği (kumanya(1),
Akşam yemeği(1),
Düğmeli Evler Butik Otellerde konaklama(1),
TÜRSAB seyahat sigortası,
Tüm çevre gezileri ve rehberlik hizmetleri gezi ücretine dahil edilmiştir.

Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,
Akşam yemeğinde su ve verilen içecekler dışında alınan içecek ücretleri,
2.gün öğle yemeği,
2.gün akşam yemeği,
Kişisel  harcamalar.

 • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
 • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
 • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
 • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Ormana Köyü’ndeki 1 gecelik konaklamalar Ormana Active Projesi kapsamında restore edilip korunan Düğmeli Evler Butik Otellerde katılımcıların profili ve kişi sayısı esas alınarak yerleştirme yapılacaktır.

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 60.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by