22-26 Ağustos Kaz Dağları Sarıkız Tepesi Assos/Behramkale Bozcaada Altınoluk Adatepe/Yeşilyurt Köyleri Gezisi


4 Gece, 5 Gün. Yarım Pansiyon(+)

“ Antik çağdaki adı İda olan ve bazı din ve inanışlarca kutsal sayılan Kaz Dağları ülkemizde Apler’lerden sonra en fazla oksijen zenginliğine sahip, ülkemizin mutlak korunması gereken en önemli orman dokusuna sahip önemli bir değer konumundadır. Adı mitolojik öykülerde geçen ve Homeros’un İlyada destanında Troya Savaşında bazı kahramanlar bu dağlarda dolaşmıştır. Ve kazların en yüksekten uçması nedeniyle adına Kaz Dağları denilmiştir. Bu doğal güzelliklerin devamı olarak göletler, şelaleler, eski Rum Köyleri, Zeytinyağı işletmeleri ve antik Örenyerleri mutlak görülmeye değer yerler arasındadır. Ve tabi ki olmazsa olmaz deniz. Yunanistan’a ait Lesbos/Midilli Adası’nın tam karşısında yer alan Kadırga Koyu bu bölgenin önemli sahil şeritleri arasında yer almaktadır. Bu bölgeye gelmişken Behramkale Köyünü, Antik Athena tapınağın ı ve Assos Antik Limanı görmeden ve dondurma yemeden olmaz. Ve tabi ki Bozcada. Eski adı Tenodos olan Bozcada her zaman görülmeye değer bir yer. Eski evleri, Ortodoks Kilisesi, Kelesi, üzüm bağları, şarapları ve Rüzgar Gülleri ile mutlak keyif alabileceğiniz bir ada konumda. İşte bizde sizler bu saydığımız değerleri ve güzellikleri içine alan 4 gece, 5 gün süreli güzel bir program hazırladık.. Kaz Dağlarının gizemli, oksijen deposu atmosferinde 5 gün keyifli zaman geçirip doğaya ve denize doymak istiyorsanız bu etkinlik tam size göre. Bekliyoruz. Davetlisiniz.

HATIRLATMA: Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.

PROGRAMIMIZ
21 Ağustos 2018 Salı gecesi saat: 21.30’da Ankara İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminden hareket ediyoruz.  

1.GÜN(22 AĞUSTOS 2018 ÇARŞAMBA): EDREMİT-TAHTAKUŞLAR-KADIRGA
Sabah erken saatlerde Edremit Zeytinli Köyü yakınlarındaki Ova Restoran’a gidip serme kahvaltı menüsü ile güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Edremit yakınlarındaki Zeytinli Köyü’ne gidip Sütüven Şelalesini ve Hasanboğuldu Göletini geziyoruz. Yöresel ürün alış verişi sonrası aracımıza binerek Güre çıkışındaki Tahtakuşlar Köyüne gidiyoruz. B.M. Unesco ödüllü ve ülkemizde oluşturulan ilk özel Etnografya Müzesi olma özelliğine sahip Alibey KUDAR Etnografya Galerisini gezdikten sonra Altınoluk’a gidiyoruz. Çam Mahallesine  çıkıp çınar ağacının altında bulunan, Kurtuluş savaşının iki ünlü komutanı Mustafa KEMAL ve İsmet İNÖNÜ’nün sohbetlerini seyrederek çay içip grup anısı fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Altınoluk ilçe merkezine gidip isteğe bağlı olarak öğle yemeği yiyoruz. Yemek sonrası Küçükkuyu üzerinden yolumuza devam edip Adatepe Köyüne gidiyoruz. Köy girişinde isteğe bağlı olarak Zeus Altarı/Sunağı’na kadar yürüyoruz. Muhteşem Edremit manzarasını seyredip fotoğraf çektikten sonra köye kadar yürüyoruz. Asırlık çınar altında çay molası verdikten sonra köy sokaklarında küçük bir gezintiye çıkıyoruz. Mola ve gezinti sonrası hareket edip Assos/Kadırga Koyu’ndaki Kamp Tesislerine gidip çadırlarımıza yerleşiyoruz. İsteğe bağlı deniz molası ve dinlenme sonrası akşam yemeğimizi tesislerde afiyetle yiyoruz. Geceyi Kadırga Koyu’nda geçiriyoruz.

2.GÜN(23 AĞUSTOS 2018 PERŞEMBE): KADIRGA-BEHRAMKALE-ASSOS-KADIRGA       
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası öğle kadar denize girip, öğle üzeri hareket ederek Assos Antik Liman’a gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra Liman’da gezintiler yapıyoruz. İsteğe bağlı dondurma keyfi sonrası aracımıza binerek Behramkale Köyüne gidiyoruz. Aracımızı park yerinde bırakarak yürüyerek Hüdavendigar Camii gezisi sonrası Assos Antik Kenti kalıntıları içinde yer alan Athena Tapınağı ve çevrede bulunan arkeolojik kalıntıları görüp geziyoruz.  Yürüyerek aşağıya inip isteğe bağlı olarak alış veriş ve damla sakızlı Türk Kahvesi içimi sonrası aracımıza binerek Kadırga Koyu’na/Kampımıza gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak denize girdikten sonra akşam yemeğimizi tesislerde afiyetle yiyoruz. Geceyi Kadırga Koyu’nda geçiriyoruz.

3.GÜN(24 AĞUSTOS 2018 CUMA): KADIRGA-ZEYTİNLİ-SARIKIZ TEPESİ-KADIRGA       
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlığımızı yaparak aracımızla yola çıkıyoruz. Zeytinli-Mehmetalan köylerini geçerek Tozluyayla’da aracımızdan iniyoruz. Kısa süreli hazırlık sonrası toplamda 16 Km mesafeli yürüyüşümüze başlıyoruz. Orman içi, patikalardan yükselerek mitolojik adı İda/Kazdağları olan 1726 Metre yüksekliğindeki Sarıkız Tepesi’ne çıkıyoruz. Muhteşem Edremit Körfezi manzarası seyri ve fotoğraf çekimleri sonrası bölgede yaşayan tahtacı Alevilerce kutsal olduğu düşünülen Sarıkız Türbesini ziyaret ediyoruz. Uygun bir yerde önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi yedikten sonra farklı bir rotadan inişe geçip yürümeye devam ediyoruz. Aracımızın yanına gelip kısa süreli esnetme antrenmanı sonrası aracımıza binerek aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Kampımıza gelip soluğu denizde alıyoruz. Yürüyüş yorgunluğunu attıktan sonra bir süre dinlenip akşam yemeğimizi tesislerde afiyetle yiyoruz. Geceyi Kadırga’da geçiriyoruz.

4.GÜN(25 AĞUSTOS 2018 CUMARTESİ): KADIRGA-GEYİKLİ-BOZCAADA-KADIRGA   
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp yola çıkıp Ayvacık üzerinden yolumuza devam edip Geyikli’ye gidiyoruz. Feribota binerek çay ikramı eşliğinde 35 dakika feribot yolculuğu sonrası Bozcaada’ya gidiyoruz.  Eski bir Rum yerleşimi olan Tenodos/Bozcaada’da; Ceneviz Kalesi’ni görüp gezdikten sonra Bozcaada sokaklarında gezintiye çıkıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası aracımıza binerek Ada turu yapıyoruz. Bir şarap tesisinde şarap tadımı ve isteğe bağlı şarap alış verişi sonrası sırasıyla; Akvaryum Koyu, Aya Paraskevi Küçük Kilisesi gezileri sonrası  Ayazma Plajı’nde bulunan restoranda isteğe bağlı olarak öğle yemeği yiyoruz. Yemek sonrası hareket edip ülkemizin en büyük rüzgar enerjisiyle elektrik üreten rüzgar güllerini görüp gezdikten sonra Ada Merkezine gidiyoruz. Serbest zaman ve alış veriş molası sonrası iskeleden feribota binip 35 dakikalık feribot yolculuğu sonrası Geyikli İskelesine gidiyoruz. Aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Kadırga’daki Kamp tesisimize gelip isteğe bağlı olarak denize giriyoruz. Deniz ve dinlenme molası sonrası akşam yemeğimizi tesislerde yiyoruz. Geceyi Kadırga Koyu’nda geçiriyoruz.

5.GÜN(26 AĞUSTOS 2018 PAZAR): KADIRGA-YEŞİLYURT-EDREMİT-ANKARA
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası son kez denize girdikten sonra eşyalarımızı toplayıp hareket ediyoruz. Eski bir Rum Köyü olan Yeşilyurt’a gidiyoruz. Köy sokaklarında gezinti yaparak Karye Teknoloji Müzesi’ne gidiyoruz. Müze gezisi sonrası dar sokaklarda yürüyerek Köy Meydanı’ndaki Çınar altında çay-kahve molası veriyoruz. İsteğe bağlı yöresel ürün alış verişi sonrası hareket edip Küçükkuyu’ya geliyoruz. Küçükkuyu’da eski bir zeytinyağı fabrikasını gezip geleneksel olarak üretilen zeytinyağı ve zeytinyağının tarihi/oluşum öyküsünü dinledikten sonra isteğe bağlı alış veriş yapıyoruz. Daha sonra hareket edip Ankara’ya hareket ediyoruz. Edremit-Havran-Balıkesir-Karacabey-Bursa üzerinden yolumuza devam edip isteğe bağlı olarak İnegöl’de akşam yemeği molası veriyoruz. Mola sonrası Bozüyük-Eskişehir-Sivrihisar-Polatlı üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece saat: 23.55’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

HAREKET NOKTAMIZ
21 Ağustos 2018 Salı akşamı Ankara İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminden saat: 21.30’da hareket ediyoruz.

ÜCRET:  745.00 TL / Triple/Double oda kişi başı peşin fiyatıdır. 795.00 TL 5 taksitle.

Kredi kartı işlemleri için: İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası

SİZİ NEREDEN ALALIM
İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi     : 21.30
Milli Kütüphane Önü                         : 21.35
Armada Önü                                     : 21.40
Kentpark/Cepa                                 : 21.45
Bilkent Köprüaltı                               : 21.50
Ümitköy Köprüaltı                             : 21.55
Gordion AVM karşısı Yanyoll            : 22.00
Mesa Koru Karşısı/Ansera                : 22.05
Yaşamkent/BP Önü                          : 22.10

NELER DAHİL
– Özel araçla ulaşım,
– Araç içinde kek ve soğuk-sıcak içecek ikramları
– 4 Gece yarım Pansiyon, Kampetli yataklarda çadırda konaklama,
– 5 Kahvaltı
– Yürüyüş sırasında 1 öğün kumanya ile Batum’da Öğle Yemeği,
– 4 Akşam Yemeği,
– Bozcada Feribot geçişleri,
– Millipark Giriş Ücretleri,
– Tüm çevre gezileri,
– TURSAB Seyahat Sigortası,
– Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati
– Rehberlik Hizmetleri, 

NELER HARİÇ
– Kişisel harcamalar 
– Yürüyüş günü hariç tüm Öğle Yemekleri
– Alkollü içecekler
– Müze ve Ören yeri giriş ücretleri

YANINIZA ALIN 
Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, terlik, mayo, havlu, yedek ayakkabı, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

ETKİNLİK NOTLARI;

  • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
  • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
  • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
  • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile
  • yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.
  • HATIRLATMA: Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.

« | »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizden Haberler Almak İster misiniz?
Sosyal Sorumluluklarımız.
Alternatif Trekking grubu üyeleri olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Belirli günler düzenlediğimiz LÖSEV'e destek turlarına katılabilirsiniz. Sosyal Projelerimiz:
  • Lösev YAŞAM gezisi turları
  • Huzur evi ziyaretleri
  Bu turlarımızdan haberdar olmak için abone olabilirsiniz.