11-13 Mayıs Uygarlıklar Kenti Antakya Gezisi


2 gece, 3 Gün. Yarım Pansiyon

Uygarlıkların merkezi olmuş, kültür ve hoşgörünün egemen olduğu, değişik din, inanç ve mezhepten insanların barış ve hoşgörü ortamında yüz yıllardır bir arada yaşadığı büyülü bir şehirdir Antakya.  Ve ilklerin yaşandığı bir şehirdir Antakya. Roma döneminde, şehri dört bir yandan çeviren 360 kuleli şehir surları ile ilk surlu şehirdir. İmparator Agustus zamanında ilk olimpiyatların yapıldığı şehirdir. Kurtuluş Caddesi, Roma döneminde sütunların üzerine yerleştirilen kandillerle aydınlatmanın ilk şehirdir. Tarihte ilk olan Dafne ile Apollo’nun aşkının yaşandığı, Hristiyanlığın ilk Mağara Kilisesi ve ilk kez Hristiyan sözcüğünün kullanıldığı yerdir Antakya. İlklerin yaşandığı, bugüne kadar görmediğinize üzüleceğiniz, gidince büyüleneceğiniz uygarlıklar kenti Antakya’ya yapacağımız bu gezimize davetlisiniz. 

 

PROGRAMIMIZ
11 Mayıs Perşembe günü, saat: 21.30’da İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminde buluşup hareket ediyoruz.

 

1.GÜN(12 MAYIS 2018 CUMARTESİ): ANKARA-ANTAKYA-HARBİYE
Araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla, Aksaray-Pozantı-Adana üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Antakya/Harbiye’ye  otelimize gidiyoruz.  Uygun olması durumunda Aqua Teras Oteldeki odalarımıza yerleştikten sonra güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Yılmaz İpek’te isteğe bağlı olarak Antakya’ya özgü ipek alış verişi yapıp Harbiyeli Heykeltıraş Abdullah’ın mütevazi Atölyesini gezdikten sonra hareket edip Antakya/Ortodoks Kilisesine gidiyoruz. Kısa süreli ibadet izledikten sonra yetkililerden bilgi alıp yüzümüzü  Zenginler Mahallesinin “ Bir kişilik “ dar sokaklarına çeviriyoruz. Fotoğraf çekerek eski Antakya Evlerini dışarıdan gördükten sonra Roma döneminde kandillerle aydınlatın cadde üzerinde oluşturulan Kurtuluş Caddesi üzerinde farklı din ve inanışa sahip insanların adım başı uzaklıkta bulunan ibadet yerleri arasında yer alan Katolik Kilisesi ve Çan Kulesini görüp gezdikten sonra hemen bir adım uzaklıkta olan Sarımiye/Sermaye Camisini görüyoruz. Affan Kahve’de kahve molası verdikten sonra Aromatik Bitkiler Müzesi’ni görüp gezdikten sonra Kurtuluş Caddesine yakın bir sokakta yer alan Şadi ASFUROĞLU tarafından oluşturulan Cam Eserleri Müzesi’ni görüp geziyoruz. Roma Dönemindeki cam sanatını günümüze taşıyarak eskitme tekniği ile yeni değerler yaratan Şadi Bey’in çalışmalarını görüp gezdikten sonra eski bir Sabun İmalathanesi olan Savon Otelde bir süre mola verip fotoğraf çekiyoruz. Verda Sabun İşletmesine gidip geleneksel sabunculuğu bilimsel anlamda analiz ederek modern teknolojiyle temizlik ürünleri imal eden bu işletmede yetkililerden sabunun öyküsünü dinledikten sonra Saint Pierre Mağara Kiliseye gidiyoruz. Hristiyan sözcüğünün ilk kez kullanıldığı  ve Hristiyanlığın dünyaya buradan yayıldığı düşünülen, Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak tescil edilen mağara kilise gezisi sonrası Hac Dağı eteklerinde veba hastalığına karşı yontulup vebanın ortadan kalkmasıyla yarıda bırakılan ve en eski Antakyalı olan Cehennem Kayıkçısı Haron/Kharon Yontusunu geziyoruz. Daha sonra hareket isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra yeni oluşturulan Antakya Arkeoloji Müzesine gidiyoruz. Sergilendiği mozaik eserler açısından dünyada ilkler arasında yer alan Müze’yi görüp gezdikten sonra Anadolu’da ilk camiler arasında yer alan Habib-i Neccar Camisi ziyareti sonrası Uzun Çarşı’ya gidip Antakya’ya özgü baharat, peynir ve diğer ürünlerden isteğe bağlı alış veriş yapıyoruz. Künefeciler Meydanı’na gelip künefe ikramı sonrası aracımıza binip Harbiye’ye otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra Nevizade Restoran’da fasıl müziği eşliğinde akşam yemeğimizi afiyetle yiyerek gecenin ve gezinin keyfini çıkarıyoruz. Geceyi Harbiye’de geçiriyoruz.


2.GÜN(13 MAYIS 2018 PAZAR):
HARBİYE-SAMANDAĞ-ÇEVLİK-ANKARA
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp, aracımızla yola çıkarak Batayas üzerinden Samandağ İlçesine bağlı Hıdırbey köyüne gidiyoruz. Bir anıt ağaç olan 650 yaşındaki çınarın altında köylülerle sohbet edip çay içtikten sonra narenciye bahçeleri arasında isteğe bağlı olarak mis kokuları soluyarak doğa yürüyüşü sonrası bir Ermeni Köyü olan Vakıflı Köyüne kadar yürüyoruz. Kilise ziyareti ve köylülerle sohbet sonrası Musa Dağının eteklerinden giderek Çevlik’e/Akdeniz’e iniyoruz. İsteğe bağlı olarak balık ana menüsü ile güzel bir öğle yemeği yedikten sonra  hareket edip yakınımızdaki  Titus Tüneli ve Beşikli Mağarayı geziyoruz. Şahin Tepesi’nde Akdeniz’i seyretmenin keyfiyle çaylarımızı yudumladıktan sonra yola saat: 16.30’da hareket edip Antakya-İskenderun-Adana-Pozantı-Aksaray üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gecenin geç saatlerinde Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

 

                               “ Antakya sokakları dar,
Antakya sokakları bir kişilik,
Sen giderken ben gelemem,
Bir gönlümü bahar almış,
Bir gönlümü yaz,
Antakya sokakları bir kişilik,

                                  Sen giderken ben gelemem,
Öte git biraz. “                                     Ali YÜCE

 

 

HAREKET NOKTAMIZ
11 Mayıs 2018 Cuma İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat: 21.30

 

SİZİ NEREDEN ALALIM
İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat                        : 21.30

Milli Kütüphane Önü                                                          : 21.35
Armada Önü                                                                         : 21.40
Ufuk Üüniversitesi Önü:                                                    : 21.45
Taurus/Çırağan Önü                                                           : 21.50
Dikmen/Atatürk Sitesi Karşısı/EGO Durağı                 : 21.55
Oran Yolu/Turan GÜNEŞ Bulvarı Köprü Altı/Yanyol : 22.00

 

ÜCRET: 395.00 TL peşin, 425.00 TL 5 taksitle, çift kişilik oda da kişi başı fiyatıdır.
495.00 TL Single fiyatıdır.

Taksitlendirme için gereken kredi kartları: İş Bankası – Yapı Kredi Bankası – Garanti Bankası

 

NELER DAHİL
— Özel araçla ulaşım,

— Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları,
— 2 Kahvaltı,
— 1 Akşam Yemeği,
— 1 Gece Özel statülü otelde konaklama,
— Yerel Araç Hizmetleri,
— Künefe İkramı,
— Tüm çevre gezileri,
— Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati,
— TURSAB Seyahat Sigortası,
— Rehberlik Hizmetleri 

 

NELER HARİÇ
— Kişisel harcamalar,

— Tüm öğle yemekleri,
— Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, 
— Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

 
YANINIZA ALIN

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzemeler ve ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

 
ETKİNLİK NOTLARI;

  • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
  • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
  • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
  • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile
  • yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

HATIRLATMA: Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası Maximum Kartın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.

 

 REZERVASYON VE KAYIT İÇİN:
KAFKA TURİZM VE SEYAHAT ACENTASI
Adres: Kocatepe Mahallesi, Yüksel Caddesi 8/17 Çankaya/Ankara

Tel: 0312 425 85 25
Fax: 0312 425 85 24
Gsm (Ofis): 0555 894 15 94 ( 09:00 – 18:00 )
Gsm: 0532 244 79 10 (Teoman Bulduk)
Web: www.alternatiftrekking.com – www.kafkatur.com.tr

 


« | »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizden Haberler Almak İster misiniz?
Sosyal Sorumluluklarımız.
Alternatif Trekking grubu üyeleri olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Belirli günler düzenlediğimiz LÖSEV'e destek turlarına katılabilirsiniz. Sosyal Projelerimiz:
  • Lösev YAŞAM gezisi turları
  • Huzur evi ziyaretleri
  Bu turlarımızdan haberdar olmak için abone olabilirsiniz.