09-10 Haziran Cide-Loç Vadisi-Şenpazar-Kastamonu Gezisi Doğa ve Kültür Gezisi


MUHTEŞEM DOĞAL GÜZELLİKLER, İSTİKLAL YOLU VE KARINCA ORDUSU’NA TANIKLIK ETMEK İSTERMİSİNİZ?

09-10 Haziran 2018. 1 Gece, 2 Gün.

Yarım Pansiyon(+)

Aranızda Cide’yi görenleriniz var mıdır? Bilemiyoruz. Ya da ününü siyah beyazlı TV döneminde televizyon görüntü arızalarına borçlu olan Gideros Koyunu? Peki ya Loç Vadisini göreniniz ve hatta hatta adını duyanınız kaç kişi olabilir. Eğer bu saydığımız güzellikleri bugüne kadar hala görmediyseniz fazla üzülmemenizi öneriyoruz.

Gideros/Kytoros Koyunda yorgun bacaklarımızı acımak için ineceğimiz Koy muhteşem, masalsı bir güzelliğe sahip. Sarı Yazmalı Rıfat ILGAZ’ın memleketi gözlerden ırak unutulmuş değerler arasında. Rıfat ILGAZ Evi, Tuğ Tepesi ve Balıkçı Limanı Cide’nin görülmesi gereken yerlerinden.  Şüphesiz ki gezimizin olmasa olmazları arasında yer alan ve ülkemizde çoğu insanın görmediği veya adını duymadığı doğal değerler arasında yer alan Loç Vadisi. İddia ediyoruz buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Loç Vadisi Seyir Terası, Vadi içinde yer alan Dört köy, Devrekani Çayı, Hamitli Köyü Gömeren Mahallesi Seyir Terası, Karakadı Köyü Sökü Tepesi, Hıdır ve Okçu Kaleleri, Küçük Evken Şelalesi, Malyas Asma Köprü de geçireceğiniz zamanlar hayatınızda yaşayabileceğiniz önemli anlar arasında yer alacaktır. Çamdibi Köyü’nde isteğe bağlı yenilecek öğle yemekleri unutamayacağınız tatlar arasında yer alacaktır. Yöreye özgü sarı yazma ve diğer hediyelik ürünler yöre insanına küçük bir katkı sağlayacaktır. Kastamonu’nun doğal orman dokusu içinde yer alan unutulmuş ilçesi Şenpazar benzer güzelliklere sahip olup burada kısa bir mola vereceğiz.

Eğer bugün ben bu satırları yazabiliyorsam ve sizde okuyabiliyorsanız şüphesiz ki bunun Ulu Önder Atatürk’e, Onun silah arkadaşların Milli ordumuza ve ona destek veren tüm Türk halkına borçluyuz. İşte bu destek en fazla Kastamonu ve ilçelerinde verilmiştir. Kurtuluş savaşı sürecinde önemli bir lojistik merkezi olması nedeniyle İnebolu-Kastamonu-Ankara arası İstiklal Yolu olarak adlandırılmış ve bu yolda Karınca Ordusu oluşturularak Ankara üzerinden Kurtuluş savaşı cephelerine silah ve cephane taşınmıştır.

İşte bizde bu gezimizde o yılların bir bölümüne tanıklık etmek için Kastamonu’yu gezeceğiz. Ülkemizde en büyük olma özelliğine sahip Kurtuluş savaşı Şerife Bacı Anıtı, Kent Tarihi Müzesi İstiklal Yolu ve karınca Ordusu olgusunu anlayabileceğimiz gezi alanları olacaktır.

Doğal güzellikler, tarih ve Kurtuluş savaşı sürecimizin iç içe olduğu bu gezimize katılımlarınız bekliyoruz. Davetlisiniz.

PROGRAMIMIZ
08 Haziran 2018 Cuma gecesi saat: 23.30’da İzmir/Kumrular Caddesi köşesinde buluşup hareket ediyoruz.

1.GÜN(09 HAZİRAN 2018 CUMARTESİ): ANKARA-BARTIN-CİDE
Ankara, Bartın, Çakraz, Kurucaşile üzerinden yolumuza devam edip sabahın erken saatlerinde Gideros/Kytaros Koyu’na gidiyoruz. Sabahın ilk saatlerinde aracımızdan inip 200 metrelik yolu yürüyerek ünlü Gideros Koyu ile tanışıyoruz. Fotoğraf çekimleri sonrası aynı yolu tırmanarak yürüyor ve aracımıza binerek 13 Km yol aldıktan sonra Cide’ye/Otelimize gidiyoruz. Odalarımızın uygun olması halinde yerleşip kısa süreli dinlenme ve hazırlık sonrası açık büfe olarak sunulan kahvaltımızı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlığımızı yaparak aracımıza binip hareket ediyoruz. Rıfat ILGAZ’ın doğduğu ve çocukluk yıllarını yaşadığı Müzeevi görüp gezdikten sonra Balıkçı Limanı’na gidip kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Tuğ Tepesi’ne çıkıyoruz. Şehri kuş bakışı seyredip fotoğraf çektikten sonra geriye dönüp Şenpazar yoluna giriyoruz. 10 Km yol aldıktan sonra Dağlı Bölgesi’nde aracımızdan inerek bir patika yoldan orman içine giriyoruz. Muhteşem orman dokusu içinde Küre Dağları Milli parkı içinde yer alan Loç Vadisi’nde olmanın keyfiyle 1 Km yürüdükten sonra Seyir terasına gidiyoruz. Valla Kanyonu’nun çıkışı olan ve ortasından Devrekani Çayı’nın aktığı Loç Vadisi’ni doyasıya seyredip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra geriye dönüp aracımıza binerek Loç Vadisi içinde yer alan köylerinin tabelasından inişe geçiyoruz. Küre Dağları Milli Parkı Loç Vadisi’nden girerek ülkemizde çoğu kimsesin görmediği çok ilginç bir yere gidiyoruz. Dağlı Kuyluc’u denilen şelale oluşumlu Kuyluc’u görüp fotoğraf çektikten sonra aracımıza binerek Loç Vadisi’nin derinliklerine inmeye devam ediyoruz. Loç Vadisi’nde bulunan köyler arasında yer alan Şenköy ve Hamitli’yi geçtikten sonra Gömeren Mahallesi yolu Seyir Terası yakınlarında aracımızdan iniyoruz. Kalan bölümü yürüdükten sonra Seyir Terası’dan Devrekani Çayı’nı ve Karacakaya Kanyonu’nun muhteşem görüntüsünü seyredip fotoğraf çekiyoruz. Hamitli Köyü’ne kadar yürüyüp Fırın Gıran Dönemecinde bir daha fotoğraf çektikten sonra aracımıza binerek Çamdibi Köyü’ne gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası öğle yemeğimizi Çamdibi’nde, Loç’luların ev sahipliğinde yöresel yemeklerle afiyetle yiyoruz. Çay keyfi sonrası Karakadı Köyü Merkez Mahallesinden, Karadeniz iklimi ile Akdeniz ikliminin bir bıçak gibi ayrıldığı Sökü Tepesi’ne doğru küçük bir yürüyüş yaparak vadinin diğer tarafından henüz HES eli değmemiş muhteşem doğal güzelliğe sahip Küre Dağlarına kadar görebilir, ürkütücü uçurum fotoğraflarını karstik kaya oluşumları üzerinden çekebiliriz. Yapılan etkinlikler sonrası geriye dönüp Devrekani Çayı üzerinde yapacağımız kısa yürüyüş, gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Çamdibi Köyü’ne gelip Loç’lularla kahvede sohbet ediyoruz. Çay ikramı sonrası hareket edip kısa süreli yolculuk sonrası Cide’ye/Otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak sahil yürüyüşü yapıyoruz. Geceyi Cide’de geçiriyoruz.

2.GÜN(10 HAZİRAN 2018 PAZAR): CİDE-ÇAMDİBİ-ŞENPAZAR-KASTAMONU-ANKARA
Sabah erken kalkıp otelimizde yapacağımız güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Cide’den  ayrılıp Devrekani Çayı’nın denize döküldüğü Kumluca Bölgesinden Küre Dağları Milli Parkı’na girip Hıdır ve Okçu Kalelerini görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Küçük Evken Şelalesi’ne gidiyoruz.  Koşullar uygun olması halinde suya girmeyi deneyip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra yolumuza devam edip Loç Vadisi içinde yer alan Devrekani Çayı üzerindeki Malyas Asma Köprü’de fotoğraf çekiyoruz. Dere boyunda yapacağımız kısa gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Çamdibi Köyü’ne gidip isteğe bağlı öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra çay-kahve molası veriyoruz. İsteğe bağlı olarak yöresel ürün alış verişi yaptıktan sonra Loç Vadisi’nden ayrılıp hareket ediyoruz. Cide-Şenpazar yoluna çıkıp Şenpazar-Ağlı üzerinden yolumuza devam edip Kastamonu’ya gidiyoruz. Cumhuriyet Meydanı’ndaki ülkemizde içerik ve büyüklük anlamında en görkemli anıt olan  Şehit Şerife Bacı Kurtuluş Savaşı Anıtı gezileri sonrası kent tarihi Müzesi’ni geziyoruz. Serbest alış veriş molası sonrası saat: 17.00’de hareket edip Ilgaz’da vereceğimiz mola sonrası Çankırı-Akyurt üzerinden yolumuza devam edip akşam saat: 21.45’de Ankara’ya gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.


HAREKET NOKTAMIZ
08 Haziran 2018 Cuma
, İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat: 23.30

ÜCRET:  345.00 TL peşin, 365.00 TL 4 taksitle, çift kişilik oda da kişi başı fiyatıdır.

SİZİ NEREDEN ALALIM
İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat                 : 23.30
Milli Kütüphane Önü                                              : 23.35
Armada Önü                                                          : 23.40
Cepa/Kentpark arası                                             : 23.50
Acity Önü                                                              : 00.00
Carrefour/Batıkent                                                : 00.05
Giyim Dünyası                                                      : 00.10
Eryaman Anayol Köprü Üstü                                : 00.15
Göksu Göleti Önü                                                 : 00.20

NELER DAHİL
— Özel araçla ulaşım,
— Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları,
— 2 Kahvaltı
— 1 Akşam Yemeği,
— 1 Gece özel statülü otelde konaklama,
— Tüm çevre gezileri,
— Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati,
— TURSAB Seyahat Sigortası,
— Rehberlik Hizmetleri. 

NELER HARİÇ
— Kişisel harcamalar,
— Tüm öğle yemekleri,
— Akşam yemeklerinde su dışında kalan içecek ücretleri, 
— Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.
— Milli park giriş ücretleri.

YANINIZA ALIN 
Uygun bir sırt çantası, doğa yürüyüşü için gerekli malzemeler, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, mayo, havlu, terlik, bone, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzeme ve ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

ETKİNLİK NOTLARI;

  • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
  • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
  • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
  • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile
  • yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.


HATIRLATMA:

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı    müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.


« | »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizden Haberler Almak İster misiniz?
Sosyal Sorumluluklarımız.
Alternatif Trekking grubu üyeleri olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Belirli günler düzenlediğimiz LÖSEV'e destek turlarına katılabilirsiniz. Sosyal Projelerimiz:
  • Lösev YAŞAM gezisi turları
  • Huzur evi ziyaretleri
  Bu turlarımızdan haberdar olmak için abone olabilirsiniz.